Ankara Hacettepe Sanat Müzesi'ndeki akrilik boyalı tuval resimlerinde korunma sorunlarının tespitine yönelik incelemeler
Investigations on the protection problems in acrylic painted canvas paintings at Ankara Hacettepe art Museum
- Tez No: 563124
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SELÇUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırma konusu olarak Ankara Hacettepe Sanat Müzesi, deposunda ve sergileme alanında bulunan, çağdaş Türk resim sanatının 16 önemli sanatçıya ait 16 akrilik boyalı tablonun, korunma durumu ve korunma sorunları ele alınmıştır. Tez çalışmasında, zamanın, çevre koşullarının sonucu olarak oluşan hasar ve bozulmalar görsel incelemeler ile; sanatçının tekniği, eser üzerindeki bozulmalar, eserin daha önce bir onarım geçirip geçirmediği, şase, kanvas, boya ve vernik tabakalarının korunma durumları incelenmiştir. Eserlerin kanvas, şase, dokuma destek tabakasında ve boya yüzeyinde çeşitli korunma sorunları tespit edilmiştir. Değerlendirme kısmında bozulmalar nedenleri ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preservation status and conservation problems of 16 acrylic painted paintings which are blonging to 16 important artist of contemprory Turkish painting located at Ankara Hacettepe Museum wereinvestigated as subject of this researc In the study of thesis; the damage and deterioration which is caused by environmental conditions were investigated by visual investigations. Moreover, the technique of the artist, the deterioration on the piece, renovation history of the piece and the preservation situation of the chasis, canvas, paint, varnish layers; were investigated. Some preservation errors were detected on the chasis, canvas, weaving layers and on the paint surface. On the evaluation part, deteriorations of the pieces were evaluated with their reasons.