Fetret Devri'nde Türk edebiyatı ve Türk kültürü
Turkish literature and Turkish culture in Retret Era
  1. Tez No: 760137
  2. Yazar: DAMLA PINAR
  3. Danışmanlar: DR. IŞILAY PINAR ÖZLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Deprem, yangın, savaş, padişah değişikliği gibi toplumu direkt ilgilendiren her olayın edebiyata yansıdığı bilinmektedir. XIV. yüzyılın sonu XV. yüzyılın ilk yarısı Türk Edebiyatı ve Türk kültürü açısından kritik bir dönem olmuştur diyebiliriz. Çünkü edebiyat sahnesinde daha fazla özgün eser verilen, Türkçe şiir sayısının arttığı ve Türk şairlerin bizzat padişah tarafından desteklendikleri bu dönemde Osmanlı Devleti'ni ve halkını derinden sarsan Fetret Devri yaşanmıştır. Osmanlı Devleti'nin siyasî iktidarsızlık yaşadığı, halkın şehzadeler arasında seçim yaparak ayrıştığı bu dönemde 'Türk Edebiyatı ve Türk Kültürü nasıl etkilenmiştir?' sorusu üzerine çalışmaya başlanmıştır. Fetret Devri edebî açıdan bakıldığında muğlak bir döneme tekabül etmektedir. Çalışmaya başlarken şairlerin ve eserlerin tespiti, eserlerde dönem ile ilgili unsurların ortaya çıkarılması, Fetret Devri'ni konu alan kaynakların seçimi gibi pek çok açıdan zorlukla karşılaşılmış olsa da nihayete kavuşturulmaya çalışılmıştır. Literatür taraması yapıldığında XIV. ve XV. yüzyılları çeşitli açılardan ele alan pek çok çalışmanın var olduğunu görmekteyiz. Aynı şekilde tarih kitapları incelendiğinde de Fetret Devri'ni ele alan pek çok eser mevcuttur. Ancak bu dönemi hem tarihî olarak hem de edebî olarak ele alan tek bir eser bulunmamaktadır. Çalışma ile birlikte literatürdeki bu boşluğun doldurulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that every incident that affects the society directly scuch as earthquake, fire, war or change of sultan is reflected in literature. We can say that the end of XIV. century and the first half of XV. century was a critical period both gor Turkish literature and Turkish culture. Because in that era, Fetret Era when more of literaty works was produced, the number of Turkish poems increased, and the Turkish poets were directly supported by the sultans was deaply experienced by the Turkish people. The question was how Turkish literature and Turkish culture affected in that period when the Ottoman Empire was going through political importence and the public was divided by making choices between sultan's sons, is tried to be answered via this work, Fetret Era is complicated is terms of literature. When I set to study an this thesis, although many difficulnes have been forced as to finding out the poots and their works or revealing literary aspech of the era in the works or the choice of soruces that are about Fetret Era, I have tried to complete the work succesfuly. When we make the literature review, we can see that there are a lot of works that deal with XIV. and XV. centruies from different perspectives. İn the some way when the historical books are analysied, there are a lot of books about Fetret Era. However, there is not a single work that deals with the era in terms of both history and literature. With this study, it is aimed to fill this gap in literature.