Geleneksellik-modernlik ve liyakat düzeyi ile hizmet verme yatkınlığı arasındaki ilişkilerin belirlenmesi : Nevşehir'deki profesyonel turist rehberlerine yönelik bir araştırma
Determining the relations between traditionalism-modernity and merit level and service predisposition: A research on professional tourist guides in Nevşehir
- Tez No: 760156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL DURSUN KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmada kişilik özellikleri kapsamında geleneksel-modern olma ve liyakatli olma özellikleri ve hizmet verme yatkınlığı konuları ele alınmıştır. Çalışma iki basamaktan oluşmaktadır. İlk basamakta çalışma kapsamında kişilik, geleneksellik-modernlik, liyakat, hizmet ve hizmet verme yatkınlığına ilişkin literatür taramaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ikinci basamağını ise alan araştırması oluşturmaktadır. Turist rehberlerinin geleneksellik-modernlik ve liyakat özellikleri ile hizmet verme yatkınlıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile yapılan alan araştırmasında anket yöntemi kullanılarak veriler elde edilmiştir. Aratırma evrenini Nevşehir Rehberler Odası (NERO)'na bağlı profesyonel turist rehberleri oluşturmaktadır. 473 katılımcıdan elde edilen verilerin analizi neticesinde katılımcıların geleneksellik-modernlik düzeylerinin ortalamaya yakın bir düzeyde olduğu ancak modernlik özelliklerini taşımaya daha eğilimli oldukları, liyakat düzeylerinin yüksek olduğu ve hizmet verme yatkınlık düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte geleneksellik-modernlik değişkenin hizmet verme yatkınlığı değişkeni ile bir ilişkisi saptanamamış, liyakat değişkenin ise hizmet verme yatkınlığı ile oldukça düşük düzeyde ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Literatürden ve alandan elde edilen veriler sonuç bölümünde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, within the scope of personality traits, traditional-modern and merit traits and inclination to serve were discussed. The study consists of two steps. In the first step, within the scope of the study, literature reviews on personality, traditionalism-modernity, merit, service and service orientation were carried out. The second step of the study is field research. Data were obtained by using the survey method in the field research conducted to determine the relationship between the traditionalism-modernity and merit characteristics of tourist guides and their tendency to serve. The research population consists of professional tourist guides affiliated to Nevşehir Guides Chamber (NERO). As a result of the analysis of the data obtained from 473 participants, it was determined that the traditionalism-modernity levels of the participants were close to the average, but they were more inclined to carry the characteristics of modernity, their level of merit was high, and their level of inclination to serve was high. However, no relationship was found between the traditionalism-modernity variable and the disposition to serve variable, and it was revealed that the variable of merit was associated with the disposition to serve at a very low level. The data obtained from the literature and the field are discussed in the conclusion section.