Üniversiteli gençlerin geleneksellik ve modernlik bağlamında yurttaşlık algısı (Gümüşhane Üniversitesi örneği)
University students' perception of citizenship in the context of traditionalism and modernity (The case of Gümüşhane University)
- Tez No: 928062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Üniversiteli gençlerin geleneksellik ve modernlik bağlamında yurttaşlık algısını (Gümüşhane Üniversite Örneği) tespit edebilmek için nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile tasarlanmıştır. Araştırma grubu belirlenirken,“Kolaylıkla Bulunabileni Örnekleme”yönteminden yararlanıldı. Araştırmanın evreni Gümüşhane Üniversitesi'nde 2022-2023 bahar yarıyılında derslere devam eden öğrencilerden oluştu. Katılımcılardan araştırmacı tarafından geliştirilen, demografik bilgi formu, Aktif yurttaşlık öz yeterlilik ölçeği ve Geleneksellik-Modernlik ölçeklerini doldurmaları istendi.
Özet (Çeviri)
This study was designed with the relational survey model, one of the quantitative research methods, with the objective of determining the perception of citizenship of university students in the context of traditionalism and modernity (Gümüşhane University Sample). The research group was determined using the“easily available sampling”method. The study population comprised students enrolled in courses at Gümüşhane University during the spring semester of 2022-2023. The participants were requested to complete the demographic information form, the Active Citizenship Self-Efficacy Scale and the Traditionalism-Modernity scales, which had been developed by the researcher.