Kore kültürünün Türk toplumuna aktarımına yönelik çalışmalar: Ankara Kore Kültür Merkezi örneği
The works on the transfer of Korean culture to Turkish society: The case of Ankara Korean Cultural Center
- Tez No: 760160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY SARP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Kore Cumhuriyeti tarafından desteklenen ve günümüzde hemen hemen bütün dünya toplumlarında“egemen”,“hâkim”ya da“evrensel”olarak kabul edilen Amerikan kültürüne karşı bir alternatif kültür olarak ortaya çıkan ve 1990'lardan beri başta Asya ülkeleri olmak üzere Avrupa ülkeleri ve ABD'de de gittikçe kendine yer edinen“Hallyu Dalgası”ya da bilinen adıyla“Kore Dalgası”, Kore kültürünü günümüze kadar çeşitli dizi, film ve müzik sektörüyle tanıtmaya, aktarmaya ve yaymaya çalışmaktadır. Kore Hükümeti, kültür endüstrisi aracılığıyla başlattığı kültür aktarımını aynı zamanda 26 ülkeye 33 tane resmi bir kurum olarak açtığı Kore Kültür Merkezi ile de gerçekleşmesini sağlamaktadır. Kore Kültür Merkezleri aracılığıyla popüler Kore kültürü dünyanın birçok ülkesinde yer bulmaktadır. Bu çalışma ile 13 Ekim 2011 tarihinde Ankara'da açılan Kore Kültür Merkezi'nin çeşitli çalışmaları, etkinlikleri, faaliyetleri ve kursları aracılığıyla Türk toplumuna Kore kültürünün aktarımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Kore Kültür Merkezi'ne üye olan 30 kişi ile derinlemesine mülakat çalışması gerçekleştirilmiştir ve katılımlı gözlem tekniğinden faydalanılmıştır. Elde edilen verilere göre Kore Kültür Merkezi'nin çalışmalarının ve faaliyetlerinin sadece Ankara ile sınırlı kalmadığı, resmi bir kurum olarak diğer resmi kurum ve kuruluşlarla kurdukları ilişkiler bağlamında Türkiye'nin birçok ilinde Kore kültürünü başta dil olmak üzere, sanattan spora, yemekten müziğe, modadan teknolojiye kadar birçok çeşitli alanda tanıtıp, aktardıkları ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonunda gerçekleştirilen görüşmeler ve gözlemler sonucunda Kore kültürünün Türk toplumuna aktarımında K-Pop'un ve K-Drama'nın ön planda yer aldığı ve Kore Kültür Merkezi'nin özellikle genç nüfusu etkilemek için bu alanlarda çeşitli karavan günleri gerçekleştirdiği, konserler düzenlediği, kurslar açtığı ve bunları gerçekleştirirken son derece başarılı oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has emerged as an alternative culture to American culture, supported by the Republic of Korea and accepted as“dominant,”“predominant,”or“universal”in almost all societies around the world, and since the 1990s in European countries as well, especially in Asian countries and the United States. The“Hallyu Wave”or“Korean Wave”as it is called, has attempted to promote, transmit and spread Korean culture through various TV series, movies and the music industry. The Korean government is making sure that the cultural transfer it started through the cultural industry is also realized with the Korean Cultural Center, which it opened as an official institution, 33 in 26 countries. Popular Korean culture finds its place in many countries around the world through Korean cultural centers. This study aims to investigate the transfer of Korean culture to Turkish society through various studies, activities and courses of the Korean Cultural Center, which opened in Ankara on October 13, 2011. For this purpose, an in-depth interview study was conducted with 30 members of the Korean Cultural Center and the technique of participant observation was used. According to the data obtained, the studies and activities of the Korean Cultural Center are not limited to Ankara, but as an official institution, within the framework of its relations with other official institutions and organizations, Korean culture in many provinces of Turkey, especially the language, from art to sports, from food to music, from fashion to technology. It has been shown that they have introduced and transmitted it in many different fields. From the interviews and observations made at the end of the study, K-pop and K-drama have been at the forefront of transmitting Korean culture to Turkish society. The Korean Cultural Center has held various caravan days, organized concerts, and opened courses in these areas to influence the young population in particular. and it was understood that they were extremely successful in their implementation.