Yapay yaşlandırmanın farklı sinterizasyon derecelerindeki monolitik zirkonya materyallerinin translusensisi üzerine etkisi
The effect of artificial aging on translusency of monolithic zirconia materials in different sinterization degrees
- Tez No: 760161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapay yaşlanmanın farklı sinterizasyon derecelerindeki yeni nesil zirkonya materyallerinin translusensisi üzerine etkisini araştırmaktır. Sıfır hipotezi yapay yaşlandırma sonucu zirkonya materyallerinin translusensi değerini değiştirmeyeceğidir. İkinci sıfır hipotezi sinterizasyon derecesindeki farklılıkların zirkonya materyallerinin translusensi değerini değiştirmeyeceğidir. Bu çalışmada monolitik zirkonya seramiklerden Katana UTML (Kuraray Noritake Dental Inc), Prettau Anterior (Zirkonzahn, Almanya) ve VITA YZ XT (VITA Zahnfabrik BAD Sackingen, Almanya) kullanılmıştır. Katana UTML %5 mol itriyuma sahip parsiyel stabilize zirkonya iken, Prettau Anterior yaklaşık %12 molden itriyuma, VITA YZ XT %9 mol itriyuma sahip tam stabilize zirkonyalardır. A2 renginde 15 mm çapında, 1 mm kalınlığında disk şeklinde hazırlanan örnekler farklı sinterizasyon derecelerinde (1450℃, 1550℃) sinterize edilerek sinterizasyon derecelerine göre kendi içlerinde ikişerli alt gruba ayrılmışlardır (n=5, N=35). Sinterizasyon sırasında bekleme süresi, sıcaklık artış oranı ve sıcaklık azalış oranı üretici firmaların talimatları doğrultusunda yapılmıştır. Kontrol grubu olarak lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik olan IPS e.max CAD LT (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) materyalinden aynı boyutlarda (15x1 mm) disk şeklinde örnekler (n=5, N=35) hazırlanmıştır. Ardından tüm örneklerin yapay yaşlandırması termal siklus test cihazı (SD Mechatronik Termocycler, Almanya) ile 10.000 termal siklus (5-55 C) ve çiğneme simulatöründe (SD Mechatronik Chewing Simulator CS-4, Almanya) 100.000 mekanik yükleme (50N) uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Örneklerin yaşlandırma işlemi öncesi ve sonrası translusensi parametresi (TP) değerleri CIE L*a*b renk koordinatları doğrultusunda bir spektrofotometre (VITA Easyshade Advance 4.0, VITA Zahnfabrik BAD Sackingen, Almanya) ile ölçülerek hesaplanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, yapay yaşlandırma işlemi sonrası genel olarak monolitik zirkonyaların translusensi parametresi anlamlı derecede artarken (p>0.05) kontrol grubu olarak kullanılan lityum disilikat örneklerin translusensisi değişmemiştir (p=0.35).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the translucency of new generation zirconia materials. The null hypothesis is that the translucency of zirconia materials will not change as a result of artificial aging. The second null hypothesis is that the differences in sinterization temperatures will not change the translucency value in zirconia materials. The materials used in this study are Katana UTML (Kuraray Noritake Dental Inc), Prettau Anterior (Zirkonzahn, Germany) and VITA YZ XT (VITA Zahnfabrik BAD Sackingen, Germany). Katana UTML is a partially stabilized zirconia with 5 mol yttrium, Prettau Anterior contains approximately 12 mol yttrium and VITA YZ XT is a fully stabilized zirconia containing up to 9 mol yttrium. The samples are divided into two subgroups of different sinterization temperatures (1450 ℃, 1550 ℃) and designed with 15 mm diameter and 1 mm thickness in A2 color, (n = 5, N = 35). Delay time, temperature increase rate and temperature decrease rate for sinterization were arranged according to manufacturer recommendations. IPS e.max CAD LT (Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein), the ceramic group, samples were prepared in the same dimensions (15x1 mm) as zirconia samples (n = 5, N = 35). The artificial aging of all samples was operated using a thermal cycle tester (SD Mechatronic Thermocycler, Germany) with 10,000 thermal cycles (5-55 C) and a chewing simulator (SD Mechatronic Chewing Simulator CS-4, Germany) by applying 100,000 mechanical installations (50N). Translucency parameter (TP) was calculated by measuring with VITA Easyshade Advance 4.0 (VITA Zahnfabrik BAD Sackingen, Germany). While the overall translucency parameter of monolithic zirconia increased significantly (p> 0.05), the translucency of the lithium disilicate samples used in the control group did not change (p = 0.35).