Mikrodalga yöntemi ile badem kabuklarından aktifkarbon üretimi, heteroatomlarla modifikasyonu ve ağırmetal giderimi
Production of activated carbon from almond shells bymicrowave method, modification with heteroatoms andheavy metal removal
- Tez No: 760159
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada hammadde olarak seçilen badem kabuklarının KOH kimyasal madde kullanarak mikrodalga yöntemiyle karbonizasyonu ve hidrotermal yöntemle fosfor, oksijen, azot ve kükürt atomlarının katkılama işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, granül haline getirilmiş olan badem kabukları belirli oranlarda (0,5-1, 0,8-1, 1-1, 1-2, 1-3, 1-4) KOH çözeltilerinde 12,24, ve 48 saat sürelerince bekletilmiş ve daha sonra bu kabuklar süzdürülüp kurutulduktan sonra 50, 100, 200, 250, 500, 750 ve 1000 W mikrodalga gücü aktivasyon işlemine tabi tutularak karbonizasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen aktif karbon, 80 oC'de hidrotermal yöntem ile H2SO4, H3PO4 ve HNO3 ilavesi ile sırasıyla kükürt, fosfor, azot ve oksijen heteroatomları katkılanarak yeni adsorbanlar sentezlenmiştir. Elde edilen adsorbanlar atık sulardan Cd(II) ve Pb(II) ağır metallerin giderimi için kullanılmıştır. Elde edilen katkılı aktif karbonların karakterizasyonu için SEM-EDS, TG-DTA, BET ve FTIR analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the carbonization of the almond shells selected as raw materials using KOH chemical substance by microwave method and the doping of phosphorus, oxygen, nitrogen and sulfur atoms by hydrothermal method were carried out. In the study, granulated almond shells were kept in KOH solutions at certain ratios (0.5-1, 0.8-1, 1-1, 1-2, 1-3, 1-4) for 12, 24, and 48 hours. and then after these shells were filtered and dried, carbonization process was carried out by applying 50, 100, 200, 250, 500, 750 and 1000 W microwave power activation process. The obtained activated carbon was synthesized by hydrothermal method at 80 oC with the addition of H2SO4, H3PO4 and HNO3 and new adsorbents were added by adding sulfur, phosphorus, nitrogen and oxygen heteroatoms, respectively. The obtained adsorbents were used for the removal of Cd(II) and Pb(II) heavy metals from wastewater. SEM-EDS, TG-DTA, BET and FTIR analyzes were performed for the characterization of the obtained doped activated carbons.