Daylight saving policies affect online emotions
Yaz saati uygulamasının duygu durumuna etkileri
  1. Tez No: 760217
  2. Yazar: MERT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
İnsanların maruz kaldığı güneş ışığı miktarı ve sosyal saat, Yaz Saati Uygulaması (DST) politikasıyla doğrudan ilgilidir. Bu politikanın çıkış noktasında İş verimliliğini artırmak ve enerji kullanımını azaltmaktı, ancak günümüzde uygulamanın insan psikolojisi ve sağlığı üzerindeki etkileri odak noktası durumunda. Bu çalışma kapsamında, 2011 ve 2021 yılları arasını kapsayan ve Türkçe Tweetler içeren bir veriseti kullanılarak, DST'nin insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini gözlemlemek için bir sosyal medya duygu analizi gerçekleştirildi. Türkiye'nin 2016 yılında uygulamadan ayrılması çıkması, DST'nin uygulandığı ve uygulanmadığı dönemleri karşılaştırabilme avantajı sağlıyor. Bu karşılaştırmaya göre, ilkbaharda saatleri bir saat ileri almak, takip eden 15 günde atılan tweetlerin ortalama duygu puanlarında özellikle akşam saatlerinde önemli bir artışa yol açıyor. Ayrıca, politikanın uygulandığı yıllarda, ilkbahar sabahlarının ortalama duygu-durum skorlarının, sonbahar sabahlarının skorlarına göre anlamlı ölçüde yüksek olduğunu gözlemledik. Gün-içi ve mevsimsel analizlerin sonuçları, DST politikası nedeniyle saatlerdeki kaymaların, özellikle günün sabah ve akşam saatlerinde insanların duygularında anlamlı farklılıklar yarattığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of sunlight people are exposed to and the social clock is directly related to Daylight Saving Time (DST) policies. Increasing work efficiency and reducing energy consumption were the original motivations for the policy, but nowadays the effects on human well-being and health are controversial topics. We conducted a social media sentiment analysis to observe the psychological impact of DST on people using a random sample of Turkish tweets between 2011 and 2021. Turkey's exit from the policy in 2016 provides us with an opportunity to compare the periods when DST was applied and when it was not. From this comparison, we find that setting the clocks forward by one hour in the spring (spring-forward) leads to a significant increase in the average sentiment scores of tweets posted over the following 15 evenings. We also found that in DST years, average sentiment scores are significantly higher on spring mornings than on fall mornings. The results of the diurnal and seasonal analyses show that the time shifts due to daylight saving time lead to significant differences in people's moods, especially in the morning and evening hours of the day. Our methodology also helps us point to important societal events in this 10-year observed period. We hope that our findings will lead to the design of better policies for Turkey and improve collective well-being.