Multipurpose semantic analysis of construction text documentation
İnşaat metin dokümantasyonunun çok amaçlı semantik analizi
  1. Tez No: 760222
  2. Yazar: ALİ BEDİİ CANDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BEHZAT TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnşaat sözleşmeleri, anlaşmayı özetledikleri için çok önemli belgelerdir. Sözleşme cümlelerinde herhangi bir belirsizlik olması durumunda, cümlelerin yorumu sözleşmenin tarafları arasında farklılık gösterecektir. Böyle bir durum bir anlaşmazlığa neden olacak ve nihayetinde inşaat projesinin başarısını olumsuz yönde etkileyecektir. Bunlara ek olarak; sözleşmeyi imzalayan birden fazla taraf ve bir taraf içindeki birden fazla departman/disiplin bu sözleşmenin içeriğinden haberdar olmalıdır. Tüm bu departmanlar sözleşme şartlarını sadece kendi bakış açılarından inceler ve uygular. Bu farklı departmanların koordinasyonu için ek bir çaba gerekmektedir. Yukarıdaki örnekler, sözleşme yönetimi uygulaması ve sözleşme belgelerinin yorumlanması süreçleri ile ilgilidir. Bu süreçler için geleneksel uygulama manuel olup; hatalara açık, uzman katılımı gerektiren ve aynı zamanda zaman alan işlemlerdir. Bu tür manuel süreçlere yönelik otomasyon çalışmaları, belirli bir standardizasyon düzeyi sağlayacağı için bu tür eksiklikleri ortadan kaldıracaktır. Bu sözleşmelerin büyük bir kısmı metin belgeleridir ve verilerde yapılandırılmamış bir yapı sağlar. Yapay zeka alanındaki son gelişmeler, yapılandırılmamış verileri inceleme ve analiz etme zorluğunun üstesinden gelmeyi sağlar. Bu nedenle; bu çalışma, istenen otomasyona ulaşmak için doğal dil işleme ve denetimli makine öğrenimi uygulamalarının sıralı bir uygulamasını içeren bir yaklaşım önermektedir. Önerilen metodoloji, sözleşme incelemesinin koordinasyon çabalarında harcanan zamanı azaltır, ayrıca (i) sözleşme hükümlerinin departman ilgisine göre sınıflandırılmasını (ii) sözleşme cümlelerindeki belirsizliğin varlığını güvenilir ve doğru bir şekilde tahmin eder ve ayrıca uzman katılımına olan bağımlılığı ortadan kaldırır.
Özet (Çeviri)
Construction contracts are crucial documents as they outline the agreement. In case any vagueness is present in contract sentences, the interpretation of the sentences will vary between different parties of the contract. Such a case would cause a dispute and eventually adversely affect the construction project's success. Additionally, multiple parties that sign the contract and various departments/disciplines within a party need to be aware of the content of these contracts. All these departments review and apply the contract conditions only from their perspective. An additional effort is required for the coordination of such different departments. The above examples are related to the practice of contract administration and interpretation processes of contract documents. The conventional approach for these processes is manual, prone to errors, requires expert involvement, and is time-consuming. Automation efforts for such manual processes would remove such deficiencies, as it will provide a certain level of standardization. A significant part of these contracts is text documents, which provide an unstructured nature of data. Recent advancements in the artificial intelligence field allow tackling the hardship of studying and analyzing unstructured data. Thus, this study proposes an approach that comprises a sequential application of natural language processing and supervised machine learning applications to desired automation. The proposed methodology reduces time spent in coordination efforts of contract review, also reliably and accurately predicts (i) classification of contract sentences for departmental relevance, (ii) vagueness presence in contract sentences, and also removes the dependence on expert participation.