Utzon's middle east: The reinterpretation of the traditional middle eastern architecture in the work of Jørn Utzon
Utzon'un Orta Doğu'su: Jørn Utzon'un eserlerinde geleneksel ortadoğu mimarisinin yeniden yorumlanması
  1. Tez No: 760228
  2. Yazar: CEM YILGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CHEN-YU CHIU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Utzon'un manifestolarında ve mimari eserlerinde görüldüğü üzere Orta Doğu fikirleri, diğer Avrupa dışı kültürlerin yanı sıra onun sanatı üzerinde dikkate değer bir etkiye sahiptir. Ancak, Orta Doğu bina kültürünün Utzon'un kariyeri üzerindeki etkileri dikkatli bir şekilde araştırılmamıştır. Bu tez, Utzon'un kültürler arası konumunu ve kültürler ötesi amacını ortaya çıkarmak için onun çalışmalarındaki Orta Doğu fikirlerinin yeniden yorumunu araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, Orta Doğu'nun hayat boyu kariyeri boyunca Utzon'a fikirler sağladığı, fikirlerinin ve ideallerinin manipüle oluşunda ilham kaynağı olduğu savunulmaktadır. Bu tez öncelikle Utzon'un okumaları ve çalışma gezilerini, manifestolarını, proje açıklamalarını ve editörlüğünü yaptığı materyallerini gözden geçirerek onun Ortadoğu'sunu sosyal ve kültürel arka planı üzerinden incelemektedir. İkinci olarak, Sidney Opera Binası ve İsfahan Cuma Camii, Melli Bankası ve Şeyh Lütfullah Camii, Silkeborg Müzesi ve Kaşan Çarşısı gibi yapı formu analojileriyle Utzon'un erken Orta Doğu algısını aydınlatmaya çalışmaktadır. Üçüncü olarak, bir dizi bina ve projelerin motivasyonlarını ve sınırlamalarını inceleyerek Utzon'un fikir ve ideallerinin 1962“Plato ve Platformlar”ve 1970“Eklemeli Mimari”adlı iki manifestosu arasındaki dönüşümünü araştırmaktadır. Dördüncü ve son olarak, Utzon'un Farum Şehir Merkezi için ufuk açan proje önerisi“eklemeli”temasında Orta Doğu'nun rolünü ortaya çıkarmak için bir vaka çalışması olarak incelenmiştir. Farum Şehir Merkezi önerisinde görüldüğü şekliyle, Utzon'un özellikle İsfahan Kapalı Çarşısı üzerinden yaptığı Ortadoğu gözlemi önceki projelerinin limitasyonlarını çözmek için bir grup fikri manipüle ettiğini yansıtabilir.
Özet (Çeviri)
Middle Eastern ideas had a remarkable influence on Utzon's artistry besides other non-European cultures, as seen in his manifestations and architectural works. However, the effects of Middle Eastern building culture on Utzon's career have not been carefully investigated. In this manner, this thesis aims to explore the reinterpretation of Middle Eastern ideas in Utzon's work to reveal his cross-cultural position and trans-cultural intention. It argues that the Middle East provided ideas to Utzon over his lifetime career, and gave inspiration for the manipulation of his ideas and ideals. Regarding this context, the research firstly examines Utzon's Middle East through his social and cultural background by surveying his readings and study trips and reviewing his manifestoes, project descriptions, and edited materials. Secondly, Utzon's early perception of the Middle East was illuminated with built-form analogies, such as the Sydney Opera House and Masjid-i Jamii of Isfahan, the Melli Bank and Masjid-i Shaikh Lotfollah, the Silkeborg Museum and Bazaar of Kashan. Thirdly, the transformation of Utzon's ideas and ideals between his two manifestos, the 1962“Plateaus and Platforms”and 1970“Additive Architecture”, is investigated by highlighting the limitations and strengths of a series of buildings and projects. Fourthly and finally, Utzon's seminal project proposal for the Farum Town Center is examined as a case study to reveal the role of the Middle East in his“additive”theme. Utzon's receiving of the Middle East, specifically through the Grand Bazaar of Isfahan, could reflect Utzon's manipulation of a group of ideas to resolve the limitations of his earlier projects, seen in the Farum Town Center proposal.