أبو الحسن الشاذلي ومكانته في التصوف
Ebü'l-Hasan eş-Şâzelî ve tasavvuftaki yeri
  1. Tez No: 760227
  2. Yazar: HALİL MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN AYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tasavvuf, dinin üç seviyesinden biridir. Bunlar İslam, iman ve ihsan. Fıkıh, İslam hukukunun öğretileri ve iman olarak akaid ile ilgili olduğu gibi, Tasavvuf da, İslam'ın iki şartından sonra İslam dininin üçüncü direği olan ihsan makamını gerçekleştirmekle ilgilendi. Bu, kalp temizliği, nefis terbiyesi, güzel ahlâk, onları kötülüklerden arındırma ve faziletlerle süsleme makamıdır. İslam dünyasında zühd ve ibadetin yoğunluğu ile karakterize edilen tasavvuf hareketi, H. 3. yüzyılda yayıldı ve daha sonra tasavvuf tarikatları olarak bilinen hareketlere dönüşene kadar gelişti. Bu araştırma tasavvufu ve özellikle Şâzelî tarikatını ele almaktadır. Bu bağlamda, Ebü'l-Hasan el- Şâzelî'nin hayatı, en önemli nitelikleri ve nasıl eğitim aldığı hakkında kısa bir genel bakış ile nasıl yükseldiğinden bahsettim. Ayrıca onun tasavvufa yaklaşımının önemine ve tasavvuf hakkındaki birçok sapkın ve hatalı fikirlerin düzeltilmesine olan etkisine dair bir açıklama getirdim. Bu yaklaşımın etkisinin ortaya çıkışı, her ikisi de bu mezhebin şeyhlerinden olan İbn Atâullah el-İskenderî tarafından yazılan el-Ḥikemü'l-ʿAtâʾiyye ve Ahmed Zerrûk'un Tasavvuf kurallarına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sufism is one of the three levels of religion Islam, faith, and charity. Just as jurisprudence is concerned with the teachings of Islamic law, and the science of belief in faith, Sufism is concerned with achieving the station of charity, the station of education and behavior, the position of educating the soul and heart, purifying them from vices and adorning them with virtues, which is the cornerstone. The third pillar of the complete Islamic religion after the two pillars of Islam The Sufism movement spread in the Islamic world in the third century AH calling for asceticism and intense worship, and then developed until it became a variety of distinctive ways known as Sufi paths. And if everything is honorable in its connection, then the function of the way and the da'wah originate from the choice of the Lord, and the inheritance of the final prophethood, because of his saying, peace be upon him: The scholars are the inheritors of the prophets. Therefore, this research deals with the study of Sufism, and in particular the Shadhili method and its founder Abu al-Hasan al-Shazli, may God have mercy on him. The summary of Abu al-Hasan al-Shazly's life with his sheikhs and disciples, when any person contemplates it, will find in it verification in the status of slavery and benevolence, in which it corrects the common misconceptions about Sufism and how a true Sufi is. A person benefits from reading the biography of good people, and if he reads the biography of a brave man, he will be aware of the importance of courage. Piety was alerted to the importance of piety, and if he reads the biography of a preacher or one who enjoins good and forbids evil, he will be aware of the importance of that in a person's life. Perhaps upon reading those biographs, he will hold himself accountable for those meanings, take himself with them, and acquire them as a biography and character in his life.