Behaviour of an end-bearing pile during earthquakes
Deprem sırasında bir uç kazığının davranışı
- Tez No: 76025
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERİN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZ DEPREM SIRASINDA BİR UÇ KAZIĞININ DAVRANIŞI SOLMAZ, Volkan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Derin URAL Nisan 1998, 92 sayfa Yanal yüklemeli kazık-zemin-yapı sistemi hakkında yapılmış önceki araştırmalar özetlenmiş ve bir düzen içerisinde sunulmuştur. Bunların analiz metotları açıklanmış; her bir metodun sonuçlarındaki benzerlikler ve farklılıklar değerlendirilmiştir. Zemin-yapı etkleşiminin teorik temeli özetlenmiş ve deprem hareketine gösterilen yapısal tepki üzerindeki önemi vurgulanmıştır. Çalışmaların dinamik analizlerinde, eşdeğer doğrusal metot ile çalışan yaklaşık 3 boyutlu sonlu elemanlar programı olan“Flush Plus”kullanılmış ve durum çalışmalarından önce bu programın esasları açıklanmıştır. Bütün durum çalışmalarında aynı deprem hareketine maruz kalan tekil bir uç kazığı kullanılmıştır. Üst yapı ve zemin profilinin bu kazığın üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kazık davranışı, ivme- zaman kayıtlarında, zemin profili boyunca serbest zemin davranışı ile karşılaştırılmıştır. Bilgisayarda hesaplanan sonuçlar, literatürdeki ölçüm sonuçlan ile karşılaştırıldığında, kazık moment diyagramlarının her ikisinin de birbirleriyle uyumluolduğu görülmüştür. Her biri değişik zemin profilini veya kazık başındaki üst yapı kütlesinin vaziyetini temsil eden durum çalışmaları için ayrı ayrı moment ve kesme kuvveti diyagramları elde edilmiştir. Üst yapı kütlesinin varlığı, kazık momentlerini kritik derinliğin üstündeki bölgede etkilemektedir. Kesme kuvvetlerinde ise bu etki 3-4 kazık çapı uzunluğu daha derine uzanmaktadır. Zemin tabaka sayısı arttıkça momentler artmakta ve kazık boyunca kesme kuvvetlerindeki dalgalanma miktarı da artmaktadır. Bunların nedeni zemin katılık ve sıkılığının tabakalar arası yüzeylerdeki ani değişimleri olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Sonlu Elemanlar Metodu, Deprem, Kazık Tepkisi VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BEHAVIOUR OF AN END-BEARING PILE DURING EARTHQUAKES SOLMAZ, Volkan M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Derin URAL April 1998, 92 pages Types of previous research are summarized and presented in an organized form, about laterally loaded pile-soil-structure system. Their analysis methods are explained, similarities and differences between the results of each method are evaluated. Theoretical background of soil-structure interaction analysis is summarized and its importance in the structural response to earthquake excitation is emphasized.“Flush Plus”, an approximate 3-dimensional finite element program enabling equivalent linear method, is used in the dynamic analyses; so the fundamentals of this program are explained prior to the case studies. A single end-bearing pile is analysed in all case studies with the same earthquake excitation. The effects of superstructure and soil profile are investigated on the pile behaviour. Then it is compared to free field behaviour along the soil profile by means of acceleration-time histories. When the computed results are compared with the measured ones from the literature, it is seen that both moment diagrams agree well with each other. Moment iiiand shear force diagrams are obtained for all cases each of which represents different soil profile or conditions of pile head mass. The existance of pile head mass, affects the pile response above its critical depth in pile moments. Its effects extend about 3 to 4 diameter deeper in shear forces. As the number of layer increases, values of moment diagrams increase and the variation amount of shear forces along the pile gets higher. The reason is the abrupt changes of soil stiffnesses at the layer interfaces. KEYWORDS : Finite Element Method, Earthquake, Pile Response IV