AG destekli mobil iç mekan tasarım uygulamalarında katılımcı tasarım deneyimi: Kullanıcı memnuniyeti ve e-hizmet kalitesi üzerinden bir değerlendirme
Participant design experience in ar supported mobileinterior design applications: An Evaluation on usersatisfaction and e-service quality
- Tez No: 760261
- Danışmanlar: DR. SUZAN GİRGİNKAYA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Küresel ölçekte bilgisayar ve iletişim ağlarının gelişimi, her alanda olduğu gibi iç mimarlık disiplininde de teknolojik dönüşümü tetikleyerek mevcut iş modellerini dönüştürmektedir. Gelişen tasarım araç ve teknolojileri arasında kullanım kolaylıkları nedeniyle giderek daha yaygın hale gelen mobil uygulamalar, kullanıcılarına tasarlama, üretme ve temsil olanaklarını sağlamanın ötesinde tasarımcı ve kullanıcı ilişkisini dönüştürmekte, ürün ve ortam (medya) için yeni deneyimler ve karşılıklı etkileşim imkanları sunmaktadır. İç mimari projeler için ürün tedarik eden bir çok marka hizmet kalitesini arttırmak amacıyla müşterilerine benimsedikleri stillerine göre seçim yapabilecekleri, mobilya ve dekorasyon ürünlerine ulaşabilecekleri ve bütçelerine göre mekanlar yaratabilecekleri mobil uygulamaları sunmaktadırlar. Özellikle gerçek dünya ile sanal nesneleri çakıştıran artırılmış gerçeklik (AG) teknolojisini içeren uygulamalar, tasarım sürecinde katılımcının eş tasarımcı olarak yer aldığı katılımcı tasarım imkanlarını arttırmaktadır. Son yıllarda artan tüketim alışkanlıklarının yanısıra COVID19 pandemisi sürecinde bireylerin kendi yaşam alanlarının iç mekan tasarımı ve dekorasyonuyla yakından ilgilendikleri ve çevrimiçi alışveriş kanallarını kullandıkları görülmüştür. Bu bağlamda son dönemde popülerlik kazanmış olan iç mimari, tasarım ve dekorasyon uygulamaları, kullanıcıların tasarım sürecine katılımlarına etkileri bağlamında değerlendirilmektedir. Kullanıcı katılımı bakımından en etkin olduğu bulgulanan uygulama, vaka analizinde e-hizmet kalitesi bağlamında değerlendirilmektedir. Nitel araştırma yöntemleri kapsamında yer alan derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak toplam 8 kullanıcının (profesyonel olmayan) mobil uygulama ile iç mekan tasarlama deneyimleri hakkında veri toplanmıştır. Elde edilen verilerden anlamlı örüntülerin çıkarımlanması ve yorumlanmasıyla mevcut iç mekan ve dekorasyon uygulamalarının içerdikleri ürün kataloğu bakımından zayıf oldukları ve kullanıcıların çeşitlilik beklentilerine yeterli ölçüde cevap veremedikleri, filtreleme seçeneklerinin ve dil algoritmasının geliştirilebileceği bulgulanmıştır. Bu bakımdan mevcut uygulamaların sahip oldukları içerik boyutlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Kullanıcı katılımını destekleyen en önemli boyutun ise uygulamaların sahip oldukları gerekli yönlendirmeler ile profesyonel olmayan kullanıcıları tasarım sürecine dahil etmek ve zihinlerinde oluşturdukları görseli fotoğraf üzerinde görüntüleyebilmelerine olanak sağlamasıdır. Kullanıcıların gelecek için beklentileri sağlanan e-hizmetin zengin içerik ve anlaşılır yönlendirmeler ile kolay kullanılabilir ve ulaşılabilir kılınmasıdır. Anahtar Kelimeler : E-hizmet, Katılımcı tasarım, AG, Mobil uygulama, Kullanıcı Deneyimi
Özet (Çeviri)
The development of computers and communication networks on a global scale is transforming existing business models by triggering technological transformation in interior architecture just like it does in every other field. Mobile applications, which have become more and more common due to their ease of use among developing design tools and technologies, transform the designer and user relationship beyond providing design, production, and representation opportunities to their users, and offer new experiences and mutual interaction opportunities for the product and environment (media). Many brands that supply products for interior design projects offer mobile applications to their customers to increase their service quality, where they can choose according to their style, access furniture and decoration products, and create spaces according to their budgets. Applications containing augmented reality (AR) technology that overlap the real world and virtual objects increase the possibilities of participatory design in which the participant takes part as a codesigner in the design process.In addition to the increasing consumption habits in recent years, it has been observed that individuals are closely interested in the interior design and decoration of their living spaces and use online shopping channels during the COVID19 pandemic. In this context, interior architecture, design, and decoration applications, which have gained popularity recently, are evaluated in the context of their effects on the participation of users in the design process. The application, which was found to be the most effective in terms of user participation, is evaluated in the context of e-service quality in the case analysis. By using indepth interview technique, which is within the scope of qualitative research methods, data about the design experiences of 8 users (non-professional) with mobile application were collected. With the extraction and interpretation of meaningful patterns from the data obtained, it has been found that the existing interior architecture, design, and decoration applications are weak in terms of the product catalog they contain and cannot adequately meet the diversity expectations of the users. In this respect, the content dimensions of existing applications should be improved. The most important aspect that supports user participation is that applications involve non-professional users in the design process with the necessary guidance and enable them to visualize what is in their minds on a photograph. It is to make e-service, which meets users' expectations for the future, easy to use and accessible with rich content and clear directions. Keywords : E-service, Participatory design, AR, Mobile application, User experience