Termik santral konveyör bant kaplama kauçuğunun abrazyon aşınması
Abrasion wear of a rubber conveyor belt in a power plant
- Tez No: 760268
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kauçuk türü malzemeler sahip olduğu fiziksel, kimyasal ve teknolojik özellikler bakımından günümüzün vazgeçilmez mühendislik malzemeleri olmuştur. Kauçuk esaslı malzemeler olan elastomerler özellikle otomotiv endüstrisi olmak üzere tekstil, inşaat ve enerji gibi birçok sektörde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Teknolojik gelişmelerin paralelinde hammadde tüketimi artmakta kaynaklarımız hızla tükenmektedir. Bu kaynakların doğru kullanılması için kullanım alanına göre kauçuk malzemeleri geliştirmeye, dayanım ve işlenebilirlik kapsamında kullanım ömrünü arttırmaya yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada kömür yakıtlı termik santrallerde hammadde taşımasının en önemli ve temel öğesi olan konveyör bandının kauçuk aşınması incelenmiştir. Bu amaçla % 0,3,5,10 kalsiyum karbonat dolgu maddesi içeriğine sahip D,H,L,T,O,K,V kaplama sınıflarındaki kauçukların ISO 4649 / DIN 53516 standartlarına uygun olarak aşınma testleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra karbon siyahı ve silika dolgu maddesi içeriğine sahip beş adet konveyör bandının farklı çalışma periyodlarına göre her birinden alınan numunelerden aşınma kayıpları hesaplanmıştır. Sonuçlar tablolar ve grafikler ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rubber type materials have now become an indispensable engineering material with their physical, chemical and technological properties. In other words, elastomers have a wide usage area in many sectors such as textile, construction and energy, especially in the automotive industry. Based on the technological developments, it is clearly known that consumption of raw materials is increasing and consequently resources are rapidly depleted. In order to use these resources correctly, studies are continuing to develop rubber products according to the usage area and to increase the service life of rubber materials including its strengthening and workability. In this study, rubber wear of the conveyor belt, which is the most important and basic element of raw material transport in coal-fired thermal power plants, is investigated. For this purpose, wear tests of rubbers in D, H, L, T, O, K, V coating classes with 0, 3, 5 and 10 % calcium carbonate (chalk) filling material are considered in accordance with ISO 4649 / DIN 53516 standards. Wear loss of each sample are examined according to 5 conveyor belts with carbon black and silica filling material content. Different working periods are also taken into account. Results are given in tabular and graphical forms.