Yağmur suyu hasadının Bursa Otobüs Terminalindeuygulanabilirliğinin araştırılması
Verification of the feasibility rainwater harvesting at BursaBus Station
- Tez No: 760274
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE YALILI KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Gün geçtikçe artan su ihtiyaçlarını mevcut su kaynaklarını kullanmadan yağmur suyundan karşılamak, su sıkıntısının yaşandığı günümüz dünyasında oldukça önemli bir alternatiftir. Başta bina çatıları olmak üzere, yollar, kaldırımlar ve otopark gibi açık alanlardan borularla toplanan yağmur suları filtrelendikten sonra depoya alınmaktadır. Hasat edilen yağmur suları bahçelerin sulanması, tuvaletler, temizlik iş yerleri, araba yıkama gibi birçok alanda ve içme suyu gerektirmeyen tüm uygulamalarda kullanılabilmektedir. Bu çalışma kapsamında yağmur suyu hasadı ile ilgili bilgiler verilmiş, Bursa otogarının çatısından toplanan yağmur sularının otogar binası içinde ve dışında su ihtiyacının karşılanmasındaki kullanım potansiyeli incelenmiştir. Bu amaçla otogarın çatı alanı ve Bursa ili 2021 yılı aylık yağış verileri kullanılarak otogar çatısından toplanacak yağmur suyu miktarı hesaplanmıştır. Ayrıca Bursa Otogarın yeşil alanların sulanması, araba yıkama, yer temizliği ve tuvaletler için yıllık su ihtiyacının karşılanmasında gereken su miktarı hesaplanarak, toplanan yağmur miktarının 100 m³ hacimli 11 tank eklenerek bu ihtiyacın %24,4'ü karşılayabileceği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, yağmur suyu hasat sistemi ve yıllık tasarruf edilen şebeke suyu maliyetleri hesaplanmış ve uygulanan sistemin geri ödeme süresinin 18 yıl olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The answer is in the water. It is carried by rain shipped by natural mail in the open air such as roads, sidewalks, and parking lots. Rainwater can be used in various areas such as gardens, toilets, workplace cleaning, car washes in all non-drinking water applications. This study provides an opportunity to get rainwater inside and outside the building. This study is the study schedules inside and outside bus station building. For this purpose, the amount of rainwater collected over the roof area of the bus station and the precipitation data of Bursa were calculated in 2021. In addition, by calculating the amount of water required to meet the annual water needs for green space irrigation, car washing, floor cleaning and toilets at Bursa Bus Station, it has been determined that the amount of rain collected can meet 24,4% of this need by adding 11 tanks with a volume of 100 cubic meters. In addition, the rainwater harvesting system and annual network water cost savings were calculated and it was determined that the payback period for the applied system was 18 years.