İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi yağmur suyu hasadı tekniği ile su depolanmasının ekonomik analizi
Economic analysis of water storage by rainwater harvesting technique at Izmir Katip Celebi University
  1. Tez No: 673724
  2. Yazar: HADYA TAŞÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, İzmir Katip Celebi Universitesinde yağmur suyu hasadı tekniği ile su depolanmasının ekonomik analizi gösterilmiştir. Merkezi sınıflarda erkek-kadın tuvaletine takılan sayaçların verileri toplanmış ve hasad alanı hesaplanmıştır. Verilere göre, toplanacak yağmur suyu miktarı tuvaletlerin su kullanımını karşılayabileceği anlaşılmaktadır. Yağmur suyu hasadının ekonomik analizi, geri ödeme süresi (PBP), net bugünkü değer (NPV), indirimli geri ödeme süresi (DPBP), yatırım getirisi (ROI) ve iç verim oranı (IRR) hesaplamaları ile ilk maliyetinde farklı olan üç senaryo üzerinden yapılmıştır. Bu çalışmada, yağış dalgalanmalarını hesaba katan, yağmur suyu hasadı sisteminin performansını tanımlamak için 81 yıllık geçmiş verilere dayalı bir su depolama simülatör modeli geliştirilmiştir. Yapılan ekonomik analiz ile su depolama simülatörü sonuçları karşılaştırırken, üç senaryonun uygun maliyetli olduğu ve geri ödeme süresinin iki ila üç yıl arasında değiştiği gösterilmiştir. Böylelikle, İKÇÜ'de yağmur suyu hasadı tekniğinin uygulanması belediye ve üniversite bütçesi üzerindeki mevcut yükü azaltacağı yönünde sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the economic analysis of water storage by rainwater harvesting technique at Izmir Katip Celebi university (IKCU) was studied. The data from the flowmeters, which were installed in the men-women toilets in the central classrooms, were recorded, and the catchment area was calculated. According to the data, the amount of rainwater to be collected can meet the water demand in the toilets flushing. The economic analysis of the rainwater harvesting (RWH) was made for three scenarios their difference in initial cost by the calculations of the payback period (PBP), the net present value (NPV), the discounted payback period (DPBP), the Return on Investment (ROI), and the Internal Rate of Return (IRR). In this study a water storage simulator model was developed based on 81 years of historical data to demonstrate the performance of the rainwater harvesting system that takes into account the rainfall fluctuations. The comparison between the economic analysis and water storage simulator results proved that all of the three scenarios are cost-effective, and the payback period ranges from two to three years. Implementing the RWH technique at IKCU will reduce the current workload on municipalities and the university budget.