Hitit Üniversitesi enerji verimliliği analizi
Energy efficiency analysis of Hitit University
  1. Tez No: 760275
  2. Yazar: SAMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yaşam standartlarının sürdürülebilir olmasının en önemli ayaklarından biri de enerjidir. Enerji, etkin ve verimli kullanılması gereken bir kaynaktır. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan kavramlardan biri de enerji verimliliğidir. Enerji verimliliği kavramı elektriğin üretiminden son tüketiciye kadar olan bütün alanları kapsamaktadır. Bu anlamda tüketici davranışı kadar üretim sisteminin çeşitlendirilmesi ve buna bağlı bir kullanım belirlenmesi de verimliliğin ana konularından biridir. Bu konular üzerine yapılan birçok çalışma yapılmakta ve yapılmaya devam etmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu alanda çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde enerji ihtiyacının sürekli artması ve ülkemizin büyük oranda enerjide dışa bağımlı olması, ürettiğimiz enerjiyi daha verimli kullanmamız gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Hitit Üniversitesi özelinde enerji alanında neler yapıldığı ve yapılabileceği, mevcut kurulu trijenerasyon sistemleri, güneş enerjisinden enerji üretiminin uygunluğu, aydınlatma teknolojisinde sağlanan enerji tasarrufu gibi konular üzerinde saha çalışmaları yapılarak bir analiz gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu analiz çalışması benzer durumda olan işletmeler ve kurumlar için temel bir çalışma olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important pillars of sustainable living standards is energy. Energy is a resource that must be used effectively and efficiently. One of the concepts that emerged with the advancement of technology is energy efficiency. The concept of energy efficiency covers all areas from the generation of electricity to the end consumer. In this sense, the diversification of the production system and the determination of a related use are one of the main issues of productivity as well as consumer behavior. Many studies on these issues are being done and continue to be done. As in the world, studies are carried out in this field in our country as well. Today, the continuous increase in energy need and our country's dependence on foreign energy for energy reveals the necessity of using the energy we produce more efficiently. In this study, an analysis was carried out by conducting field studies on topics such as what is done and can be done in the field of energy, existing trigeneration systems, the suitability of energy production from solar energy, energy savings in lighting technology in particular at Hitit University. This analysis study is considered as a basic study for businesses and institutions in a similar situation.