Flow sitometri ile ulusal elma genetik kaynaklarımızın çekirdek DNA içerikleri ve ploidi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of core DNA content and ploidynlevels of our national apple gentic sources by flow cytmetriy
  1. Tez No: 760280
  2. Yazar: YAREN İPEK ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanlık tarihinin ilk meyvesi olan elma (Malus × domestica ) yabancı döllenen bir türdür. Temel kromozom sayısı x=17 olan elma cinsi içerisinde ploidi, diploid (2n=2x=34) ile pentaploid(2n=5x=85) arasında değişim göstermektedir. Kültürü yapılan elma çeşitlerinin çoğunluğu diploid olmakla birlikte bir kısmı ise triploiddir. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı flow sitometri ile Isparta Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü bünyesinde bulunan ulusal elma canlı genetik kaynak koleksiyonunu oluşturan genetik materyallerin çekirdek DNA içerikleri ve ploidi düzeylerini ilk defa belirlemektir. Koleksiyon yerli ve yabancı olmak üzere toplamda 340 farklı elma çeşit ve genotipini içermektedir. Çalışma da örnekler sağlıklı bitkilerin taze yaprakları kullanılarak hazırlanmıştır. Floresan boya olarak propidium iodide ve standart olarak Vicia sativa (Nilüfer yaygın fiğ ) kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre çalışma da kullanılan 340 adet elma çeşit ve genotipinin 2C çekirdek DNA içeriklerinin 1,46 pg ile 2,45 pg arasında değiştiği belirlenmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda DNA içeriği farklılıklarının önemli olduğu saptanmıştır. Koleksiyonda yer alan elma çeşit ve genotipleri 2C çekirdek DNA içeriklerine göre diploid ve triploid olmak üzere çok kolayca ayırt edilebilen iki grup oluşturmaktadır. Ortalama 2C çekirdek DNA içeriği diploid ve triploidlerde sırasıyla 1,46 ile 1,69 pg ile 2,04 ile 2,45 pg arasında değiştiği belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma sonunda ulusal elma genetik kaynak koleksiyonunda yer alan elma çeşit ve genotiplerinden 284 tanesinin diploid iken, 56 tanesinin ise triploid olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Apple (Malus × domestica), the first fruit in human history, is a cross pollinated plant species. Basic chromosome number in the genus is x=17 as ploidy varies between diploid (2n=2x=34) and pentaploid (2n=5x=85). Majority of apple cultivarsare diploids while some of them are triploid. The objective of this study is to determine the nuclear DNA content and ploidy levels of the genetic materials that make up the national apple living genetic resource collection in Isparta Eğirdir Fruit Growing Research Institute by using flow cytometry for the first time. The collection consists of domestic and foreign 340 different apple varieties and genotypes,. In the study, the samples were prepared using fresh leaf tissues from healthy plants, Propidium iodide was used as a fluores cent dye. Vicia sativa (Commonvetch, cv Nilüfer) was used as an internal standard. According to there sult sobtained in the study, the 2C nuclear DNA contents of 340 apple cultivars and genotypes varied between 1,46 pg and 2,45pg. The nuclear DNA content differen cesamong apple cultivars and genotypes were statistically significant as they established clearly separated two groups such as diploids and triploids. The 2C nulear DNA content of diploids and triploids varied between 1,46 ile 1,69 pg and 2,04 ile 2,45 pg, respectively. In the end of this study, it was found out that 284 out of 340 apple cultivars and genotypes were diploid as the rest was triploid.