Analyzing a dark web forum page in the context of international security and terrorism: A topic modeling approach
Dark web forum sayfasının uluslararası güvenlik ve terörizm bağlamında analiz edilmesi: Bir konu modelleme yaklaşımı
  1. Tez No: 760286
  2. Yazar: EDA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN SEÇKİN CODAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Siyasal Bilimler, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dark Web'deki yasadışı faaliyetler, dünya çapında hükümetlerin karşı karşıya olduğu en ciddi sorunlardandır. Dark web, TOR gibi belirli teknolojiler sayesinde anonimlik sağladığı için suçluları keşfetmeyi ve faaliyetlerini izlemeyi zorlaştırmaktadır. Bu sayede, pornografi, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, sahte belgeler ve bu tezde ayrıntılı olarak ele alınan terörizm başta olmak üzere çeşitli suç eylemleri için bir platform haline gelmiştir. Dark Web'de terörizm, ulusal, bölgesel ve küresel düzeylerde çok taraflı yanıt gerektiren küresel bir sorundur. Bu çalışma, olağandışı davranışların veya terörle ilgili amaçların tespiti için teröristlerin siber uzaydaki iletişimine genel bir bakış sunmak adına LDA tabanlı konu modelleme yaklaşımını kullanarak dark web'de tartışılan konuları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Veri seti olarak Ummah adlı bir dark web cihatçı forum sitesi kullanılmıştır. Analizin sonucunda forumda konuşulan 30 konu açığa çıkarılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, cihatçı forumdan elde edilen konular altı kategoriye ayrılmıştır:“Uluslararası Çatışmalar ve Savaş”,“Terörizm”,“Dini Meseleler”,“Irkçılık ve Müslümanlarla İlgili Sorunlar”,“Propaganda”ve“Forumla İlgili Meseleler”“. Bu kategoriler, teröristlerin dark web'i kullanım amaçları yönünden iki ana başlık altında gruplandırılmıştır: işe alma ve propaganda. İşe alma aracı olarak dini öğretiler kullanılırken, propaganda aracı olarak ”çıkar çatışmaları“, ”savaşlar“, ”terörizm“, ”Müslümanlarla ilgili meseleler ve ırkçılık" kategorileri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda terörist işbirliğine dair doğrudan bir kanıt bulunamamıştır. Ancak bu, bu sitelerin risksiz olduğu anlamına gelmez. Propaganda ve işe alma araçları terör faaliyetlerini beslemektedir. Dark Web'in daha derin katmanlarında, işe alınan üyeler iletişim kurarlar ve terörist faaliyetleri düzenlerler.
Özet (Çeviri)
Illegal activities in the Dark Web are the most serious concerns facing governments around the world. Dark Web makes it harder to discover criminals and monitor their activities, since it enables anonymity due to specific technologies such as TOR. As a result, it has turned into a platform for a variety of criminal activities, including pornography, weapon trafficking, drug trafficking, fake documents, and, most notably terrorism as detailed in this thesis. Terrorism in the dark web is a global problem that requires multilateral response at the national, regional, and global levels. This study aims to uncover the topics discussed in Dark Web by using LDA-based topic modeling approach in order to present an overview of terrorists' communication in cyberspace for the detection of unusual behavior or terrorism-related purposes. A Dark Web jihadist forum site which called as Ummah was used as dataset. As a result of the analysis, 30 topics discussed in the forum were revealed. According to the findings, topics obtained from jihadist forum are divided into six categories:“International Conflicts and War”,“Terrorism”,“Religious Preaching”,“Racism and Muslim-related issues”,“Propaganda”and“Forum-related issues”. These categories are grouped under two main terrorists' dark web usage purposes: recruitment and propaganda. While religious teachings were used as recruitment tool,“conflicts of interest”,“wars”,“terrorism”,“Muslim-related issues and Racism”were used as propaganda tools. There was no direct evidence of terrorist collaboration at the conclusion of the investigation. This does not, however, imply that these sites are risk-free. Propaganda and recruitment tools feed the terrorist activities. In the deeper layers of the Dark Web, recruited members communicate and organize terrorist activities.