Açık kaynak bilgilerinin analiz edilebilmesi için son kullanıcı bilgisayarlarındaki dağıtık mikroservis mimarisine dayalı bir platform geliştirilmesi
A platform development for analyzing open-source information in distributed microservice architecture on end user computers
- Tez No: 918448
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde organizasyonların karar alma süreçleri, büyük ölçüde kurum içi (dahili) kapalı ve kurum dışı (harici) açık kaynak verilerin işlenmesine ve işlevsel hale getirilmesine dayanmaktadır. Açık kaynak istihbaratı, sosyal medya platformlarından veri toplama ve bu verileri analiz ederek organizasyonlara yeni bakış açıları kazandırma, enerji verimli tasarım, kaynakların etkin kullanımı, fırsatları ve tehditleri farklı açılardan değerlendirme önemli üstünlükler sunan öncelikli alanlar haline gelmiştir. Bilgisayar kaynaklarını daha verimli kullanmak için sanallaştırma teknolojileri ve konteynerizasyon önemli yöntemlerdendir. Mikroservis tabanlı yazılım geliştirme mimarileri, bu teknolojilerin entegrasyonunu kolaylaştırırken enerji verimliliği ve sistem kaynaklarının etkin kullanımı için güçlü bir altyapı sunmaktadır. Bu çalışmada; belirli saatlerde kullanılmayan veya az kullanılan bilgisayar kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasıyla inovatif ve çevreye duyarlı kavramsal bir model önerilmiş, farklı uygulamalar geliştirilerek test edilmiş ve bundan sonra da geliştirilecek uygulamaların kolaylıkla sisteme ekleneceği açık kaynak bir platform oluşturulmuştur. Platforma,“TextBlob ile Twitter Duygu Durum Analizi”,“Microsoft Azure Text Analytics ile Twitter Duygu Durum Analizi”,“Twitter Türkçe Kişisel Bilgi İfşa Analizi”ve“İnterpress Web Servisi ile Açık Kaynak Medya Analizi”gibi örnek modüller eklenmiş ve bu dört farklı senaryo farklı kurumlardan uzmanların katılımıyla test edilmiştir. Ayrıca“Telegram Grup İçerik Analizi”ve“Karanlık Web Sitesi İçerik Analizi”gibi iki uygulamanın da geliştirilebileceği de çalışmaya eklenmiştir. Testler sonucunda edinilen deneyimler doğrultusunda, önerilen kavramsal model ve doğrulanması için geliştirilen yazılım platformuna farklı uygulamalar kolaylıkla eklenmiş ve geliştirilen bu platform,“Gazi.AI”adı ile açık kaynak olarak kişilerin ve kurumların kullanımına sunulmuştur. Sonuç olarak bu platformun araştırmacılara açık kaynaklardan veri toplama, otomatik olarak analiz etme, yeni değerler üretmelerine katkı sağlama, farklı dağıtık hesaplama projelerinde kullanma ve kurumlara faydalı çıktılar sunması ve en önemlisi ise mevcut sistemlere entegre edilerek açık kaynak felsefesinin gelişimine ve yeşil mutabakata katkı sağlayabilecek iyi örneklerden birisi olma potansiyeline sahip bir platform olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, organizational decision-making processes rely heavily on processing and functionalizing internal and external data. Open-source intelligence, which involves collecting and analyzing data from social media platforms to provide new perspectives, has become a priority. It offers significant advantages in energy-efficient design, resource optimization, and evaluating opportunities and threats from diverse perspectives. Virtualization technologies and containerization are key methods for optimizing computer resource utilization. Microservice-based software development architectures further enhance this by facilitating technology integration while supporting energy efficiency and resource optimization. In this study, an innovative and environmentally conscious conceptual model was proposed to optimize underutilized or idle computer resources during certain hours. Various applications were developed and tested on this model, creating an open-source platform that allows seamless integration of future applications. Sample modules, including“Twitter Sentiment Analysis with TextBlob,”“Twitter Sentiment Analysis with Microsoft Azure Text Analytics,”“Twitter Turkish Personal Information Disclosure Analysis,”and“Analysis of open-source media by İnterpress Web Services”were added to the platform. These four scenarios were tested with participation from experts across different institutions. Additionally, the study proposed the potential development of two more applications:“Telegram Group Content Analysis”and“Dark Website Content Analysis.”Insights from these tests demonstrated that new applications could be easily integrated into the platform, named“Gazi.AI,”now available as an open-source tool for individuals and organizations. In conclusion, it is evaluated that this platform will be a platform that has the potential to be one of the good examples that can contribute to the development of open source philosophy and EU Green Deal by allowing researchers to collect data from open sources, analyze it automatically, contribute to the production of new values, use it in different distributed computing projects and provide useful outputs to institutions, by integrating it into existing systems.