Yakın dönem Türk sinemasında anne kız ilişkileri bağlamında kötücül kadın imgesi üzerine bir inceleme
An investigation on the image of woman in the context of mother dreams relationships in the current period Turkish cinema
  1. Tez No: 760296
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EŞREF AKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Annelik kavramı ve kötücül kadın imgesi arasında, anne - kız ilişkileri ekseninde yakın dönem Türk sinemasında bir incelemenin yapıldığı bu çalışmada, incelenen filmlerde yücelik, kutsallık ve kötücül oluş gibi kavram setlerinden oluşan sıfatların her bir olay ve olguda farklı perspektiflerden ele alınabileceği ve anneliğin farklı yaklaşımlarla inşa edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Tarihsel süreç içinde başta kadınlığın ardından anneliğin gelişim süreci çalışmanın kuramsal kısmında ana hatlarıyla açıklanmıştır. Kötücül kadın imgesi ve annelik eksenli incelemede yakın dönem Türk sinemasında eril söylemi sorgulayan, alternatif filmler üreten yönetmenler bulunmaktadır. Bu çerçevede dişil perspektifle bir filmin erkek veya kadın yönetmenler tarafından çekilebilmesi tartışmaya açık olsa da kadınlar tarafından kadına bakışının somutlaştırıldığı filmlerin incelenmesi önem taşır.
Özet (Çeviri)
In this study, in which an examination is made in the recent Turkish cinema on the axis of mother- daughter relations between the concept of motherhood and the evil woman image, it is concluded that motherhood is a construction in the last analysis, and adjectives consisting of concept sets such as sublime, sanctity and evil can be handled from different perspectives in each event and phenomenon. In the historical process, the development process of motherhood, followed by womanhood, is outlined in the literature part of the study. There is the existence of directors who question the masculine discourse in recent Turkish cinema, and moreover, who produce alternative films, in the analysis of the evil, malevolent image of women and motherhood. In this context, the films of female directors are also important because although the issue of making a film with a feminine perspective is open to discussion, it is important to at least examine the films in which the woman's view of women is embodied.