Yakın dönem Türk sinemasında mekan, zaman ve aile: Emin Alper örneği
Space, time and family in contemporary Turkish cinema: the case of Emin Alper
  1. Tez No: 808317
  2. Yazar: ERAY ELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sinemanın doğuşundan itibaren insan odaklı bir sanat olarak gelişmektedir. Geliştiği ve genişlediği her toplumda kendine özgü akımlardan etkilenmiş, bu akımların neticesinde de şekillenmiştir. Türk sinemasının da bu dönemlerden geçerek ve çeşitli akımlardan etkilenerek gelişimini bu şekilde sürdürmektedir. Yakın dönemdeki Türk sinemasında yaratılan filmler ise geçmişte yaratılan Türk filmlerine göre farklı yapıda seyirci karşısına çıkmıştır. Özellikle neoformalist bir anlayış içerisinde yaratılan filmler izleyici odaklı bir yapı ile sadece izlemenin değil aynı zamanda düşünmenin de kapılarını açmıştır. Çalışmada Emin Alper'in üç uzun metrajlı filmleri Tepenin Ardı, Abluka ve Kız Kardeşler, neoformalist bir bakış açısıyla incelenmiştir. Bu filmler izleyici tarafından nasıl alımlandığı, Emin Alper'in filmlerinde kullandığı mekan, zaman, aile, dil, anlatım tekniği ve temaları nasıl yorumladıkları üzerinde durulacaktır. Sorulardan alınan cevaplar neticesinde Emin Alper ve sinemasına dair çeşitli çıkarımlar yapılacaktır. Çalışmada belirlenen filmlelerin içerik analizleri yapılmış, izleyicilerin film ile ilgili kavramları nasıl alımlandığı ise yarı yapılandırılmış görüşmelerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema has evolved as a human-centered art form since its inception. It has been influenced by unique movements in every society it has developed and expanded within, shaping itself accordingly. Turkish cinema has also undergone periods of development, being influenced by various movements. In recent times, films produced in Turkish cinema have emerged with a different structure compared to past Turkish films. Particularly, films created with a neoformalist approach have opened the doors not only for watching but also for contemplation, presenting a viewer-centered structure. In this study, the three feature films of Emin Alper,“Tepenin Ardı”(Beyond the Hill),“Abluka”(Frenzy), and“Kız Kardeşler”(Sisters), have been examined through a neoformalist perspective. The reception of these films by the audience, as well as the interpretation of the film's elements such as setting, time, family, language, narrative technique, and themes employed by Emin Alper, will be emphasized. Based on the responses gathered from the questions, various insights will be drawn regarding Emin Alper and his cinema. Content analyses of the selected films have been conducted, and how the viewers perceive the concepts related to the films has been analyzed through semi-structured interviews.