Kil bağlayıcılı genleştirilmiş kil ve genleştirilmiş perlit agregalı hafif kompozit üretiminin araştırılması
Research of the production of lightweight composite with clay binder including expanded clay and expanded perlite aggregate
- Tez No: 760295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM, DOÇ. DR. NERMİN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünyadaki enerji kullanım artışı ve inşaat sektörünün bu artıştaki payının yüksek olmasından dolayı, çevre dostu ürünler geliştirmek ve kullanmak bir gereklilik haline gelmiştir. Yeni kompozit malzemelerin geliştirilmesinde kil ve perlit gibi doğal ürünlerin kullanılması çevresel dönüşümü desteklemekte ve atıkların çevresel zararını da azaltmaktadır. Ülkemizde çok fazla kaynağı bulunan bu ürünlerin daha fazla kullanılması da önemlidir. Bu çalışmada bağlayıcı olarak farklı kil tipleri kullanılıp, agrega olarak ise hafif agregalardan genleştirilmiş perlit ve genleştirilmiş kil kullanılarak çevre dostu, ısıl iletkenlik katsayısı düşük ve yalıtım sağlayan bir ürün elde etmek hedeflendi. Çalışmada Taguchi metodu kullanılarak oluşturulan numune tiplerinde, farklı kil tipleri ve farklı hacimlerde agrega ve su oranlarıyla hazırlanan numunelerin farklı sıcaklarda pişirilip dayanım kazanması sağlandı. 900°C, 1000°C ve 1100°C'de pişirilen numunelere çeşitli deneyler uygulanarak en iyi karışım ısıl iletkenlik değerini veren ve duvar malzemesi için uygun dayanıma sahip numune tespit edildi. Çalışmanın sonucunda bağlayıcı olarak kullanılan farklı kil tiplerinin, dayanımının da farklı olduğu, hafif agregalardan genleştirilmiş perlitin numune içindeki kullanım oranı arttığında, ısıl iletkenlik katsayısının düştüğü bununla birlikte su emme kapasitesinin arttığı, genleştirilmiş kilin numune içindeki kullanım oranı arttığında ise ısıl iletkenlik katsayısının basınç dayanımı artışına paralel olarak arttığı tespit edilmiştir. Yapılan Taguchi Metodu ile olası en ideal numune belirlenmiş ve doğrulama testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase in energy use in the world and the high share of the construction sector in this increase, it has become a necessity to develop and use environmentally friendly products. The use of natural products such as clay and perlite in the development of new composite materials supports environmental transformation and reduces the environmental damage of waste. It is also important that these products, which have a lot of resources in our country, are used more. In this study, it was aimed to obtain an environmentally friendly, low thermal conductivity and insulating product by using different clay types as binders and using expanded perlite and expanded clay from lightweight aggregates as aggregates. In the sample types created using the Taguchi method, the samples prepared with different clay types and different volumes of aggregate and water ratios were fired at different temperatures to gain strength. By applying various tests to the samples fired at 900°C, 1000°C and 1100°C, the sample with the best thermal conductivity value and suitable strength for the wall material was determined. As a result of the study, the strength of different types of clay used as binder is also different, when the usage rate of expanded perlite from lightweight aggregates in the sample increases, the thermal conductivity coefficient decreases, the water absorption capacity increases, and when the usage rate of expanded clay in the sample increases, the thermal conductivity coefficient increases in parallel with the increase in compressive strength. The most ideal sample was determined via the Taguchi Method and validation tests were carried out.