Süt benzeri bitkisel içecekler ile ilgili tüketici davranışlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on the determination of consumer behaviors related to plant-based milk beverages
  1. Tez No: 760314
  2. Yazar: İLAY BENGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE YILMAZ ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, süt benzeri bitkisel içecek tüketimine yönelik tüketici tercih ve davranışlarını incelemektir. Tüketici algı verileri yüzyüze ve çevrimiçi anket kullanılarak 584 katılımcı ile elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların çoğunluğu, bu ürünler hakkında bilgi sahibi olduklarını, badem içeceği tüketmeyi tercih ettiklerini,“haftada 1 ya da daha az”sıklıkla bu ürünleri tükettiklerini, ürünlerin etiket ve içerik bilgilerini okuduklarını, son tüketim tarihine dikkat ettiklerini, karton ambalajı ve bu içecekleri“kahve içerisinde”tüketmeyi tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Bu içecekleri zincir süpermarketlerden satın almayı tercih ettiklerini, ürün etiket bilgilerini okuyarak ürünler hakkında bilgi sahibi olduklarını, edindikleri bilgilerin“yetersiz”olduğunu, üretici firmaların tüketiciyi bilgilendirici çalışmalar yapması gerektiğini, bilgi vermesi gereken kişilerin“doktorlar/beslenme uzmanları”olmaları gerektiğini, tat ve aroma beğenisi nedeni ile bu ürünleri tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Satın alma sürecinde katılımcıların çoğunluğu fiyatın etkili olduğunu, ancak televizyon/radyo/sosyal medya gibi mecralardaki reklamların satın alma tercihi üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığını belirtmişlerdir. Katılımcıların genellikle aynı ham maddeden üretilen içeceği tercih ettikleri, içeceklerin vitamin, mineral ile takviye edilmiş olmasına ve son tüketim tarihine dikkat ettikleri de saptanmıştır. Katılımcılar bu içecekler kullanılarak üretilecek tatlı, dondurma, milkshake, ayran benzeri fermente içecek, yoğurt ve peynir ürünlerini tüketebileceklerini belirtmişlerdir. Bununla birlikte, bu ürünlerin adlandırılmalarında“süt”teriminin kullanılmasının, tüketiciler tarafından hayvansal süt ile bu ürünlerin karşılaştırılması şeklinde yanlış algılara neden olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları, bu ürünlerin tüketimine yönelik tüketicilerin demografik özellikleri, yaşam tarzları, bilgi düzeyleri, satın alma kararlarını etkileyen faktörler konusunda endüstriye pazarlama, reklam, eğitim ve inovasyon süreçlerinde yardımcı olmakla birlikte, ürünlerin besin içerikleri ile bu konuda tüketicilerin daha fazla bilgilendirilmesi konusuna da dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze consumer preferences and behaviors towars plant-based milk beverage consumption. Consumer perception data was obtained with 584 participants using face-to-face and online surveys. According to the research findings, the majority of the participants were stated that, they have knowledge of these products, prefer to almond beverage, consume these products“once a week or less”, read the label and content information, pay attention to expiry date, prefer to cardboard packaging and consume“within coffee”. Consumers prefer to buy these beverages from supermarket chain, had information about the products by reading the product label information, said that the information they have obtained is“insufficient”. Consumers stated that the manufacturers should carry out studies to inform the consumers, the people who need to provide information should be“doctors/nutritionists”, they prefers these beverages because of their taste. The majority of the participants stated that the price was effective for purchasing process, but the advertisements in channels such as television/radio/social media did not has any effect on the purchasing preference. It was also determined that the participants preferred the beverages produced from the same raw material, they paid attention to the beverages that has vitamin and mineral fortification. Participants stated that they could consume desserts, ice cream, milkshakes, fermented foods such as ayran, yogurt and cheese products to be produced using plant-based beverages. However, it has been determined that the use of the term“milk”in the naming of these products causes misconceptions by consumers as comparing animal- based milk with these products. The results of the study not only help the industry in marketing, advertising, education and innovation processes in terms of demographic variables, lifestyles, knowledge levels, factors affecting the purchasing decisions of consumers for the consumption of these products, but also remark to the nutritional content of the products and to inform the consumers more on this issue.