Production and characterization of aluminum matrix-tic composites by vacuum sintering
Aluminyum matriks-tic kompozitlerin vakum sinterleme metoduyla üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 76033
  2. Yazar: RIZA ALPARSLAN SEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
öz ALÜMİNYUM MATRİKS - TIC KOMPOZİTLERİN VAKUM SİNTERLEME METODUYLA ÜRETİMİ VE KAREKTERİZASYONU Seymen, R. Alparslan Yüksek Lisans, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ali Kalkanlı Ocak 1998, 148 sayfa Bu çalışma, Alüminyum esaslı TiC kompozitlerin vakum sinterleme yoluyla üretimi ve karekterizasyonunu içermektedir. Matriks alaşımı, yüzde ağırlık oranı olarak, Al - %6 Bakır olarak seçildi, ve dört kompozisyon çalışıldı. Bunlar, yüzde ağırlık oranı olarak, %0, %5, %10 ve %20 TiC içermektedir. Vakum teknolojisi, oldukça saf malzemeler üretimi ile, yüksek verim ürünlerine ulaşılmasını sağlar. Bu nedenle, bu çalışmada, sinterleme atmosferi olarak vakum atmosferi seçildi. Bu çalışma, alüminyum tozlarının en iyi parçacık boyut dağılımının araştırılması ile başladı. Böylece, bu çalışmaya devam etmek isteyen araştırmacılara şans yaratmak amaçlandı. Birçok dağılım çalışıldı. Bunların bazıları sıkıştırmada, bazıları sinterlemede başarısızlığa uğradı. Sonra, en iyi parçacık boyut dağılımı deneysel olarak belirlendi. Bu dağılım tüm deneylerde kullanıldı. Sonra, diğer değişkenler araştırıldı. En iyi sinterleme sıcaklığı ve sinterleme zamanı belirlendi. Sinterlemeden sonra, yoğunluk, sertlik, aşınma dayanımı, bükülme direnci ve çekme dayancı elde edildi ve Taramalı Elektron Mikroskopu yardımıyla değerlendirildi.Anahtar Kelimeler : Alüminyum Esaslı TiC Kompozitler, Al -6 ağırlık% Bakır, Sıvı Faz Sinterlemesi, Vakum Sinterlemesi vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION AND CHARACTERIZATION OF ALUMINUM MATRIX - TIC COMPOSITES BY VACUUM SINTERING Seymen, R. Alparslan M.S., Department of Metallurgical and Materials Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ali Kalkanlı January 1998, 148 pages This study covers Production and Characterization of Aluminum Matrix - TiC Composites by Vacuum Sintering.The matrix alloy was selected as Al - 6 wt% Cu, and four compositions were studied. They covers ; 0 wt%, 5 wt%, 10 wt% and 20 wt% TiC. Vacuum technology enables us the production of highly pure materials allowing to products of increased performance. Therefore, vacuum atmosphere was selected as sintering atmospere in present study. This study starts with investigation of optimum particle size distribution of aluminum powders. This creates a chance for carrying on this study to other investigators. Many distributions has been studied. Some of them failed in compaction stage, and some in sintering stage. Then, optimum particle size distribution was determined experimentally. This distribution was used in all experiments. Then, other parameters were investigated. Optimum sintering temperature and sintering time were studied. After sintering, mechanical properties such as ; density, hardness, wear resistance, bending strength and tensile strength were obtained and evaluated with the help of SEM observations.Keywords : Aluminum Matrix TiC Composites, Al - 6 wt.% Cu, Liquid Phase Sintering, Vacuum Sintering IV