Kesirli difüzyon denklemi için bazı ters problemlerin çözülebilirliğinin araştırılması
Investigation of solvability of some inverse problems for fractional diffusion equation
  1. Tez No: 760345
  2. Yazar: NİYAZİ ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÖLGELEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması kapsamında kesirli difüzyon denklemleri için bazı ters problemlerin çözülebilirlik şartları incelenmiştir. Bu amaçla; ilk bölümde, kesirli analiz ile ilgili temel tanım ve teoremler sunulmuştur. İkinci bölümde, difüzyon denklemi için çeşitli ters problemlerin çözümlerinin varlık, teklik ve kararlılığına ilişkin önemli sonuçlara ve bu araştırmalarda kullanılan yöntemlere yer verilmiştir. Son bölümde ise özel olarak Ren ve Xu (2014) tarafından yapılan çalışma ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solvability conditions for some inverse problems for fractional diffusion equations are investigated. For this purpose; in the first part, basic definitions and theorems about fractional calculus are presented. In the second part, the important results regarding the existence, uniqueness and stability of the solutions of various inverse problems for the diffussion equation, and the methods used are given. In the last section, the work of Ren and Xu (2014) are discussed in detail.