Deleminasyona sahip petek yapılı sandviç kompozit plakanın ses iletim kaybı analizi
Sound transmission loss analysis of delamination honeycomb sandwich composite plate
- Tez No: 760371
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YETMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kompozit malzemeler yüksek rijitlik/ağırlık oranı gibi özelliklerinden dolayı kullanımı günümüzde yaygın olan malzemelerdendir. Sandviç kompozitler mukavemetli ve hafif yapılarından ötürü savunma sanayisi, denizcilik, havacılık, inşaat ve otomotiv sektörlerinde kullanılır. Bundan dolayı kompozitler üzerine yapılan araştırmalar her geçen gün artmaktadır.Bu çalışmada, bal peteği formunda plastik ve alüminyum kompozitler kullanılmıştır. Ses iletim kaybı ölçüm düzeneği ASTM E1050-08 test standardına bağlı olarak tasarlanmıştır. Petek yapılı kompozit plakalar farklı basma yükleri altında deleminasyonlu hale getirilerek, makro/mikro yapıları sınıflandırılarak akustik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are among the materials that are widely used today deu to their properties such as high rigidity/weight ratio. Sandwich composites are used in the defense industry, maritime, aviation, canstruction and automotive sectors due to their strength and light structure. Therefore, research on composites is increasing day by day. In this study, honeycomb shaped plastic and aluminum composites were used. The sound transmission loss measurement device is designed according to the ASTM E1050-08 test Standard. Aacoustic analysis was carried out by delaminating the honeycomb composite plates under different compression loads, classifying their macro/micro structures.