Real-time tool wear monitoring based on feed motor current in chuck-center mounting condition (Farsça İsmi Kopyalanamamıştır)
Bilgisayar destekli nümerik kontrol tezgahlarında çalışma esnasında motorun tüketim akımı sinyali yardımı ile kesme aletin kırılmasının ön görülmesi ve gösteriminin uygulaması
- Tez No: 760390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD ZADSHAKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Farsça
- Üniversite: Tabriz University of Medical Sciences
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tam otomatik sistemlerde arızayı önlemek ve herhangi bir makine, alet ve parçaların zarar görmesini için kullanılan tekniklerden birisi kesici aletlerin aşınmasını online olarak görüntüleme ve aşınan aletlerin uygun zamanda değişme yöntemidir. Geleneksel yöntemlerde mevcut deneysel ilişkilere dayalı olarak kesici aletlerin yararlı ömrü tahmin edilir ve aletin tahmini değişim zamanı elde edilen sonuçlara göre belirlenir. Ancak bu ilişkiler ideal koşullar için tanımlandığından, aletlerin değişim zamanı tespitinde hata oluşma olasılığı mevcuttur. Dolayısıyla online aşınma tahmini muhtelif yöntemleri alanında geniş çaplı araştırmalar yapılmış ve motorun tüketim akımı sinyali kullanımı, güvenilir bir yöntem olarak son zamanlarda dikkate alınmıştır. Bu tekniğin esas meziyeti ise; ölçüm cihazları makinenin çalışma sürecinde engel yaratmamakta ve ayrıca bu yöntem ekonomik açıdan diğer aşınma tahmin yöntemlerine göre oldukça avantajlıdır. Motorun tüketim akımı, makine çalışmasının parametreleri (kesme hızı, ilerleme hızı, yük derinliği ve sürtünme oranı) ile ilgilidir. Bu tezde; CNC torna tezgâhı ile işleme sırasında ilerleyen motorun akım tüketimi ölçülerek ve bu sinyaller sistem tarafından işlenerek, takım aşınma miktarı an be an tahmin edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, tasarlanan sistemin, cihazların online olarak sürtünme oranını tahmininde sistemin (akım ölçüm cihazı, görüntüleme yazılımı ve kullanılan faz sistemi) donanım ve yazılım yeteneği bakımından üstün yeterliliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
On-line tool wear condition monitoring is a significant area of research in automated machining process. This study concerns the development of an on-line tool wear condition monitoring system based on a fuzzy logic scheme. The feed motor current was measured and used as the input of a fuzzy process. Previously, most studies in this field have assumed the workpiece as rigid. However, in practice, cutting force causes the elastic deflection on workpiece and changes actual cutting depth. Therefore, due to coupling between actual depth of cut and feed motor current, the measured current values vary on cutting length according to workpiece elastic deflection pattern. This oscillation in current signal which is used as the input of monitoring system, can affect output results. Thus, in this study in order to achieve more accurate results, the workpiece clamping condition has been considered and through monitoring software a correction factor has been applied on outputs. Experimental results indicate that the proposed method can be reliable for practical applications of tool monitoring systems.