İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi Murad Molla bölümündeki 1311 numaralı Mesnevî nüshasının incelenmesi
Examination of the Masnavi copy No. 1311 in the Murad Molla department of Istanbul Suleymaniye Library
  1. Tez No: 760413
  2. Yazar: MERVE SULTAN SARIYERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mesnevî'nin günümüze ulaşan yazmaları arasında şüphesiz ki telif edildiği tarihe yakın olanlarının önemi büyüktür. Bu çalışmada, müellifi hayattayken istinsah edilmeye başlanan eserin telif tarihine yakın bir yazma eserin incelenmesiyle Mesnevî'nin eski şekline yaklaşmak amaçlanmıştır. Çalışmaya konu olan bu yazma eser 695/1295 senesinde Nizâm el-Mevlevî tarafından otuz altı günde kopya edilmiş ve Mesnevî'nin altı defterini de ihtiva etmektedir. Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte Mevlânâ ve eserleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde 695/1295 tarihli yazma ve müstensihi hakkında bilgiler verildikten sonra yazmanın özellikleri çeşitli yönlerden incelenmiştir. İkinci bölümde Konya Mevlânâ Müzesinde 51 numarada kayıtlı olan 677/1278 tarihli Mesnevî nüshası ile ilk 500 beytinin karşılaştırılması yapılmış ve karşılaştırma verileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Among the surviving manuscripts of Masnavi, there is no doubt that the ones close to the date of copyright are of great importance. In this study, it is aimed to approach the old form of Masnavi by examining a manuscript close to the copyright date of the work that began to be written while the author was alive. This manuscript, which is the subject of the study, was copied in thirty-six days by Nizam al-Mowlavi in 695/1295 and includes six books of Masnavi. This study, presented as a Master's Thesis, consists of an introduction and two parts. In the introduction, brief information about Mevlana and his works is given. In the first part, after giving information about the copy dated 695/1295 and the person who copied the copy, the characteristics of manuscript were examined from various aspects. In the second part, the comparison of the first 500 couplets with the Masnavi copy dated 677/1278, which is registered in Konya Mevlana Museum under number 51, was made and the comparison data were presented.