Adli bilimler açısindan intiharin nedenleri ve önleyici tedbirler
The causes of suicide from the point of view of forensic science and preventive measures
  1. Tez No: 760419
  2. Yazar: GONCAGÜL BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDET ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ölüm sebepleri içerisinde ilk on sırada yer alan intihar, toplumların en başta gelen sorunları arasında yer almaktadır. Bu nedenle intihar nedenlerinin tespit edilerek intiharın önlenmesi ve intihar girişiminde bulunan kişilerin tekrar topluma kazandırılması büyük bir önem taşımaktadır. Ülkemizde bulunan bazı bireylerin kişisel ve çevresel faktörlere bağlı olarak intihar risk grubunda olması onların daha dikkatli korunmasını, eğitilmesini, risk faktörlerinin tespitini ve önleyici tedbirlerin oluşturulmasını önemli kılmaktadır. Gerçekleşen adli bir olayın intihar mı yoksa cinayet mi olduğunun ayrımının yapılmasında adli bilimlerden yararlanılmaktadır. İntiharın nedenlerinin tespit edilmesi, intihar olayının nasıl gerçekleştiğinin anlaşılması, kullanılan yöntem ve araçların tespit edilmesi adli bilimler ışığı altında gerçekleşmektedir. İntihar; biyolojik, psikolojik, sosyolojik, ekonomik, siyasi, kültürel, bireysel, ailesel ve toplumsal nedenlerden kaynaklanmaktadır. İntiharın nelerden kaynaklandığının tespitinin yapılarak risk faktörlerinin tespit edilmesi ve risk faktörleri doğrultusunda önleyici tedbirlerin uygulanması önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada risk faktörlerinin tespiti ve intihara sürüklenmenin önlenmesinde önleyici tedbirlerin uygulanması bağlamında neler yapılması gerektiğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Risk altında bulunan bireylerin intihara sürüklenmelerinin önlenmesinde adli bilimlerin rolünü ortaya koyarak uzman görüşlerine bağlı çözüm önerileri geliştirmek temel amaçları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Suicide, which ranks in the top Dec among the causes of death, is one of the most important problems of societies. For this reason, it is of great importance to prevent suicide by identifying the causes of suicide and to reintroduce people who have attempted suicide to society. The fact that some individuals in our country are in the suicide risk group due to personal and environmental factors makes it important to protect them more carefully, educate them, identify risk factors and create preventive measures. Forensic science is used to distinguish whether a forensic incident that has taken place is a suicide or a murder. Determination of the causes of suicide, understanding how the suicide event occurred, determination of the methods and tools used are carried out in the light of forensic sciences. Suicide is caused by biological, psychological, sociological, economic, political, cultural, individual, familial and social causes. It is important to determine the risk factors by determining what causes suicide and to apply preventive measures in accordance with the risk factors. In this study, it is aimed to determine what should be done in the context of identifying risk factors and implementing preventive measures to prevent suicide. The main objectives are to develop solutions based on expert opinions by revealing the role of forensic sciences in preventing individuals at risk of being driven to suicide.