Tedarik zinciri yönetiminde blok zincir kullanım kriterlerinin belirlenmesi ve AHP yöntemi ile ağırlıklandırılması
Determination of blockchain usage criterias and weighting with the AHP method in supply chain management
  1. Tez No: 760428
  2. Yazar: EMİR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tedarik zincirlerinin küreselleşmesi iş süreçlerinin yönetimini ve kontrolünü zorlaştırmaktadır. Dağıtılmış olarak blok zincir teknolojisi şeffaflık, izlenebilirlik ve güvenlik sağlayan dijital defter teknolojisini kullanarak bazı küresel tedarik zinciri yönetimi sorunlarının hafifletilmesi için umut vaat etmektedir. Bu araştırmada tedarik zinciri yönetimine yönelik potansiyel bir uygulama ile blok zincir teknolojisi ve tedarik zinciri yönetimindeki kullanım kriterleri incelenmektedir. Bloklar halinde şifrelenmiş dijital verilerin dağıtık kayıtlar yolu ve protokollerle birebir paylaşım sistemi olarak tanımlanabilen ve Bitcoin'in arka planında yatan blok zinciri teknolojisi, ortaya çıktığı 2008 yılından bu yana neredeyse tüm endüstri alanlarıyla entegrasyon sağlayarak tam bir teknolojik devrime neden olmuştur. Araştırmada ise blok zincirinin kullanım kriterleri tedarik zinciri yönetimi kapsamında belirlenmiş, incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Tedarik zincirinde blok zincir teknolojisinin kullanım alanları gün geçtikçe artış göstermekte ve tedarik zinciri katılımcılarının bu alana olan ilgisi artmaktadır. Bunun için iki durum arasındaki ilişkinin detaylı bir şekilde incelenmesi, gelecek çalışmalar ve kullanılabilirlik adına bir yol haritası görevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
The globalization of supply chains complicates the management and control of business processes. Distributed blockchain technology shows promise for easing some global supply chain management problems by using digital ledger technology that provides transparency, traceability and security. This research examines blockchain technology and its usage criterias in supply chain management with a potential application. Blockchain technology, which can be defined as a one-to-one sharing system of digital data encrypted in blocks with distributed records and protocols, and which lies in the background of Bitcoin, has caused a complete technological revolution by integrating with almost all industry areas since its emergence in 2008. In the research, the usage criteria of the blockchain were determined, examined and evaluated within the scope of supply chain management. The usage areas of blockchain technology in supply chain are increasing day by day and the interest of supply chain participants in this field is increasing. For this, a detailed examination of the relationship between the two situations serves as a roadmap for future studies and usability.