Hayvan pazarlarının kırsal kalkınma üzerindeki etkilerinin analizi: Benin Cumhuriyeti örneği
Analysis of the effects of livestock markets on rural development: Case study in Benin
  1. Tez No: 760430
  2. Yazar: OSCAR AKOUEGNONHOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarım, çoğu Afrika ülkesinin ekonomilerinin temelini oluşturmaktadır. Benin, ekonomik gelişimi tarıma dayanan Batı Afrika ülkelerinden biridir. Hayvancılık alt sektörü tarımda önemli bir yere sahiptir. Hayvancılıkla uğraşan çiftçiler hem büyük hem de küçükbaş hayvan yetiştirmektedir. Hayvanlarının pazarlanması için yetiştiriciler çoğunlukla hayvancılık pazarlarına gitmektedir. Benin'de esas olarak iki tür hayvan pazarı vardır. Bunlar geleneksel hayvan pazarı (MT) ve kendi kendini yöneten hayvan pazarıdır (MBA). Bu çalışma, özellikle bu iki piyasa türünün işleyişini ve Benin'deki yerel kalkınma üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada belirlenen hedeflere ulaşmak için 300 çiftçi ve 300 hayvan tüccarı olmak üzere toplam 600 katılımcı ile yüz yüze görüşülmültür. Çalışma Gogounou, Nikki, Bassila, Matéri, Save ve Kétou (Iwoyé) belediyelerinde yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, ankete katılan çiftçiilerin çoğunlukla erkek (97.67%) olduğunu ortaya koymuştur. Yaş, eğitim düzeyi, hayvancılıktaki deneyim, kredi erişimi, sığır sayısı, koyun sayısı, mera kullanımı, veterinerlik hizmetlerine erişim ve kooperatife ortaklık değişkenleri, MBA hayvan pazarlarını tercih eden çiftçilerin hanehalkı gelirleri üzerinde anlamlı ve olumlu etkiye sahiptir. Hayvancılıktaki deneyim, sığır sayısı, mera kullanımı, tarım arazisi sahipliği ve koyun sayısı bağımsız değişkenleri, MT hayvan pazarlarını tercih eden çiftçilerin gelirleri üzerinde anlamlı ve olumlu etkiye sahiptir. iv Hayvanların pazarlama maliyetleri MT'lerde MBA'lere göre daha yüksektir. Çiftçilerin pazarlama marjları MBA'lerde MT'lere göre daha yüksektir. MBA'ler sığır (1.43) ve koyun (2.50) ticaretinde etkindir. MT'ler, sığır ticareti (0.99) için etkin değildir ancak koyun ticareti (1.89) için etkindir. Hayvancılık pazarları altyapı (çitler, ofisler, yollar vb.), aracılar, güvensizlik, yüksek taşıma masrafları vb. sorunları yaşamaktadır. Pazar bilgilerine erişim, ödeme şekli, kooperatif ortaklığı, sığır sürüsünün büyüklüğü, koyun sürüsünün büyüklüğü, keçi sürüsünün büyüklüğü ve tarım arazisi miktarı çiftçilerin MBA seçimini pozitif yönde etkilerken, pazara uzaklık MBA seçimini negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture is the basis of the economies of most African countries. Benin is one of the West African countries whose economic development is based on agriculture. The livestock sub-sector occupies an important place in agriculture. The people who engage in livestock breeding raise large and small ruminants. To market their animals, livestock farmers often go to livestock markets. In Benin, there are two types of livestock markets that welcome herders. They are the traditional livestock markets (MT) and the self-managed livestock markets (MBA). This study was conducted with the aim of understanding the functioning of the MT and MBA markets and their impacts on local development in Benin. To achieve the objectives of this work, a random sample was drawn. It included a total of 600 respondents, including 300 livestock farmers and 300 livestock traders. The survey was conducted in the communes of Gogounou, Nikki, Bassila, Matéri, Save and Kétou (Iwoyé). The MBAs were each located in a commune, and their selection was made with the help of the Departmental Director of Livestock of the MAEP and on the basis that there were at least two MTs in each commune. The criterion of at least two TMs in each commune is explained by the fact that TMs are often very small livestock markets and to ensure that the number of respondents is reached. The results of the study revealed that the farmers surveyed were mostly men (97.67%) and women few (2.33%). Variables of age, education level, experience in animal husbandry, access to credit, number of cattle, number of sheep, pasture use, vi access to veterinary services and membership in the cooperative have a significant positive effect on household incomes of farmers who prefer MBA livestock markets. The variables of experience in animal husbandry, number of cattle, pasture use, farmland ownership and number of sheep have a significant positive effect on the incomes of farmers who prefer MT livestock markets. The transaction costs of animals are higher in MT than in MBA. Farmers' marketing margins are higher in MBA than in MT. MBA are efficient in cattle (1.43) and sheep (2.50) trade. MT are not efficient for cattle trading (0.99) but are efficient for sheep trading (1.89). Livestock markets are undermined by problems of market infrastructure such as fences, offices, roads, intermediaries, insecurity, etc. Access to market information, payment mode, cooperative membership, cattle herd size, sheep herd size, goat herd size and agricultural land positively affect farmers' choice of MBA markets, while distance to market negatively affects the choice of MBA.