Türkiye kasaplık canlı hayvan sektöründeki pazarlama sorunlarının çözümünde ticaret borsalarının rolü
Role of commodity exchage on solving marketing problems of livestock for meat market in turkey
- Tez No: 210468
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalısma, canlı hayvan sektörüne farklı bir noktadan yaklasmayı hedeflemistir. Ticarete konu olan emtiayı, salt bir endüstriyel mal perspektifi içerisinde irdeleyerek, tarım ekonomisine ait bir kategori seklinde degil , sıradan bir endüstriyel mal telakki ederek incelemistir. Yasanan rekabet, kıt kaynakların kullanımındaki verimlilik artısı, teknolojik gelismelerin tüm üretim kollarına yayıldıgı bir pazar ortamında, canlı hayvan pazarlamasının da bu gerçegin dısında tutulamayacagı düsünce çizgisinde hareket etmeye çalısmıstır. Arastırma içerisinde, öncelikle, daha önce yapılmayan bir çalısma yapılarak, kasaplık canlı hayvan sektörü, modern pazarlama ilkeleri ısıgında, pazarlama karması degiskenleri çerçevesinde analiz edilmeye çalısılmıstır. Sektör, ürün, fiyat, dagıtım ve tutundurma karar degiskenleri temelinde tek tek ve birbirine baglı olarak irdelenerek, yeni tanımlar ve sınıflandırmalar yapılmıstır. Canlı hayvan pazarlamasının dagıtım kanalları içerisinde ayrı bir pazar tipi olarak tanımlanan, canlı hayvan pazarları ve canlı hayvan borsalarının, Türkiye'deki son 50 yıllık süreci, gözden geçirilmistir. Bu gözden geçirme sürecinde, yakın tarih itibari ile yasanan yasal ve yapısal bozulma irdelenmistir. Ayrıca bu pazar yerleri ve borsalar için bir sınıflandırma yapılmıstır. Ticaret borsalarının Türkiye'ye özgü yapısı gözden geçirilmis, bu kurumların mali ve idari üstünlükleri sıralanmıstır. Türkiye'nin gerçeklerine uygun, canlı hayvan sektöründe yasanan pazarlama sorunlarını çözmeye yardımcı olacak bir borsa modeli olusturmak için, üreticilere yönelik iki yıllık uzun bir arastırma yapılmıstır. Arastırmada, verilerinin objektif olarak toplanıp analizlerinin yapılabilmesi amacıyla anket yöntemi seçilmis ve soruların yanıtlanmasında, üreticilerle yüz yüze görüsme biçimi tercih edilmistir. IX Arastırma sonucunda; ? kasaplık canlı hayvan sektöründeki arz eksikligi, ? piyasada veri bir fiyatın oldugu ve üreticilerin bu fiyat üzerinde herhangi bir etkilerinin olmadıgı, ? piyasadaki fiyat istikrarsızlarının bir pazarlama sorunu degil kamu yönetimi sorun oldugu, ? canlı hayvan ticaretinin yapıldıgı canlı hayvan pazarları ve canlı hayvan borsalarının fiziksel, teknik, yasal ve yönetsel açıdan ticaret yapmaya uygun olmadıgı, ? sektördeki tüccar realitesinin, üreticilerin kisisel satıs yapma ve/veya belli bir merkezde satıs yapma imkanlarının olmayısından dogan bir sonuç oldugu, ? sektördeki kayıt dısı sistemin piyasadaki güveni olumsuz yönde etkiledigi, devletin sektörde alıcı konumunda olmadıgı halde üreticiler tarafından halen en güvenilir alıcı olarak görüldügü bulgularına ulasılmıstır. Elde edilen bulgular ısıgında, ülke hedefleri de göz önünde tutularak, ticaret borsaları sablonu üzerinde, Türkiye'ye özgün bir model olusturulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to look at the livestock sector from a different point. It examines commerce related goods as an ordinary industrial commodity in the sense of industrial goods but not in the form of a sub-category of agricultural sector. Today's market largely relies on a heavy competition, increased productivity in using limited resources and technological developments that affect most manufacturing sectors. In this study, it is considered that the conditions of current market also affects livestock sector. As a unique research effort in the literature, the livestock sector is analyzed using the modern marketing principles in the framework of variables in marketing. New classifications and new definitions are proposed by examining the sector on the basis of decision variables such as product, price, place and promotion as independent variables and as an interrelated group. Livestock markets and exchanges are defined as a separate market type within the distribution channels of livestock. In this study, the last 50 years of the livestock markets is reviewed and recent legal and structural corruptions are examined. Additionally, a novel classification scheme is offered for these market places and exchanges. The unique structure of commodity exchange markets in Turkey is reviewed, and their financial and administrative strength is emphasized. A year-two long research study targeted the producers is carried out to propose an exchange model that helps to solve marketing problems in the area and is most suitable for the unique structure in Turkey. To have more reliable results, survey method is employed in collecting the data, and face to face interviews with the producers are conducted to fill out the questionnaire. XI As a result of this study, it is concluded that; ? There is a lack of supply in the livestock market, ? Pricing is stable in the market and producers have no effect on it, ? The inconsistency of prices in the market is not a marketing problem, but it is an administrative issue, ? The livestock bazaars where the livestock is traded are not suitable for trade in several aspects such as physical, technical, administrative and legal perspective, ? The existence of merchants in the market is a result of the fact that producers lack the opportunity of selling their products individually or in a designated place, ? Unrecorded trade affects the public trust negatively; and the government is perceived as the most trusted even if it is not a buyer in the market. A model unique to Turkey's current conditions is proposed based on the framework of commodity exchanges, and aligned with the basic tenets of the country.