Personel güçlendirme, personel güçlendirmeyi etkileyen faktörler ve bu faktörlerin dematel yöntemi ile analiz edilmesi
Personnel empowerment, factors affecting personnel empowerment and analysis of the factors by dematel method
  1. Tez No: 760437
  2. Yazar: SERKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada personel güçlendirmeyi etkileyen faktörlerin önem seviyeleri ve faktörler arası ilişkiler, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden biri olan DEMATEL yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu faktörler üç ana ve bu ana faktörlere ait on altı alt faktör olarak literatürden derlenmiştir. Ana faktörler mesleki faktörler, örgütsel faktörler ve bireysel faktörler olarak üçe ayrılmıştır. Mesleki faktörler;“mesleki tecrübe”,“mesleki bezginlik”,“rol çatışmaları”ve“rol belirsizliği”olarak dört alt faktör olarak incelenmiştir. Bireysel faktörler;“iş birliği ve ekip çalışması”,“tanınma ve takdir edilme”,“mesleki bilgi ve beceri”,“örgütsel aidiyet”ve“bireysel motivasyon”olarak beş alt faktör olarak ele alınmıştır. Örgütsel faktörler ise“istihdam eksikliği ve çalışanların işlerinin iyileştirilmemesi”,“iş ortamı”,“yoğun denetim”,“iş yeri eğitimleri”,“örgütteki amaç, sorumluluklar ve yetkiler”,“formal algı”ve“iletişim zayıflığı”olarak yedi alt faktör olarak belirlenmiştir. DEMATEL yöntemi uzman görüşü ile faktörler arası ilişkileri açık bir şekilde tanımlayarak, söz konusu faktörün etkilenen mi yoksa etkileyen mi faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada da özel sektör çalışanı ve insan kaynakları alanında tecrübesi olan yetmiş iki uzmanın görüşleri alınarak, faktörlerin önem seviyeleri ve ilişkileri ortaya konmuştur. Sonuçta; üç ana faktörün de önem ağırlıkları hemen hemen birbirine eşit olmakla birlikte önem sırasına göre ilk sırada“mesleki faktörler”, ikinci sırada“bireysel faktörler”ve son sırada ise“örgütsel faktörler”yer almaktadır.“Örgütsel faktörler, hem ”mesleki faktörleri“ hem de ”bireysel faktörleri;“mesleki faktörler”de“bireysel faktörleri”etkilemektedir. Alt faktörlere bakıldığında en önemli dört faktörün de“mesleki faktörler”içerisinde kaldığı görülmektedir. Bunlar sırasıyla“rol çatışması”,“rol belirsizliği, ”mesleki tecrübe“ ve ”mesleki bezginlik“ olarak belirlenmiştir. Diğer faktörlere göre kıyaslandığında önem ağırlığı olarak son dördün içerisinde bulunan faktörler ise sırasıyla; ”yoğun denetim“, ”iş yeri eğitimleri“, ”iletişim zayıflığı“ ve ”formal algı" olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance levels of the factors affecting personnel empowerment and the relations between the factors were evaluated with the DEMATEL method, which is one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. These factors were compiled from the literature as three main and sixteen sub-factors of these main factors. The main factors are divided into three as occupational factors, organizational factors and individual factors. Occupational factors; It was examined as four sub-factors as“professional experience”,“occupational weariness”,“role conflicts”and“role ambiguity”. Individual factors; Five sub-factors were considered as“collaboration and teamwork”,“recognition and appreciation”,“professional knowledge and skills”,“organizational belonging”and“individual motivation”.Organizational factors are seven sub-factors as“lack of employment and not improving the jobs of employees”,“work environment”,“intensive supervision”,“workplace training”,“purpose, responsibilities and authorities in the organization”,“formal perception”and“weakness in communication”has been determined. The DEMATEL method clearly defines the relationships between the factors with the expert opinion and reveals whether the factor in question is the affected or influencing factor. In this study, the importance levels and relationships of the factors were revealed by taking the opinions of seventy-two experts who have experience in the field of human resources. After all; Although the importance weights of all three main factors are almost equal to each other, in order of importance,“professional factors”are in the first place,“individual factors”are in the second place, and“organizational factors”are in the last place.“Organizational factors, both 'professional factors' and 'individual factors; ”professional factors“ also affect ”individual factors“. When the sub-factors are examined, it is seen that the four most important factors are included in the ”occupational factors“. These were determined as ”role conflict“, ”role ambiguity“, ”professional experience“ and ”professional weariness“, respectively. When compared with other factors, the factors included in the last four as weight of importance are respectively; ”intensive supervision“, ”workplace training“, ”weak communication“ and ”formal perception".