Matematik öğretmenlerinin eğitim inançlarına göre 5. sınıf matematik öğretim programının incelenmesi
Investigation of teachers' educational beliefs and 5th grade mathematics program
  1. Tez No: 760440
  2. Yazar: EMİNE UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, Isparta ili, ilçe ve köylerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim kurumlarında görev yapmakta olan matematik öğretmenlerinin eğitim inançları ile 5.Sınıf matematik programı hakkındaki algı düzeylerinin bazı değişkenler açısından istatistiksel anlamlı farkın olup olmadığını ve öğretmenlerin eğitim inançları ile 5. sınıf matematik programı hakkındaki değerlendirmeleri arasındaki ilişki durumunu belirlemektir. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Isparta ili ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 273 matematik öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, Isparta ili ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 99'ı kadın 71'i erkek olmak üzere 170 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmada, örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Başlangıçta yaklaşık 300 adet ölçek okullara dağıtılmış ama bunlardan 170 tanesi öğretmenler tarafından doldurulmuş ve elde edilen veriler analiz edilmiştir. Ölçek ile toplanan verilerin gerekli istatistiksel analizleri SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) paket programından yararlanılarak yapılmıştır. Verilerin analizi için frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, normallik testi, T-Testi, Anova ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Öğretmenlerin eğitim inançları incelendiğinde öğretmenlerin en yüksek katılım gösterdiği boyutlar sırası ile daimicilik, varoluşçuluk, ilerlemecilik, yeniden kurmacılık ve esasicilik alt boyutları olmuştur. Öğretmenlerin eğitim inançları ile cinsiyet, yaş, görev yeri, mezun oldukları fakülte, kıdem ve seminer alıp almama değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar ortaya çıktığı görülmüştür. Öğretmenlerin matematik programı hakkındaki algı düzeylerinde eğitim durumları ve içerik alt boyutları ile yaş değişkeni arasında anlamlı farklılık ortaya çıkmış diğer değişkenler ile ilgili anlamlı farklılığa rastlanılmamıştır. Bulgulara göre eğitim inançları ile 5.sınıf matematik programı alt boyutları arasında çoğunluğun düşük düzeyde de olmasına rağmen pozitif yönde ilişki olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre 5. Sınıf matematik öğretim programının alt boyutları ile genellikle daimicilik eğitim inancı arasında anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Buradan eğitim sistemi ne kadar yenilenirse yenilensin öğretmenlerin hala geleneksel eğitim anlayışını benimsedikleri ve eski alışkanlıklarına göre hareket ettikleri sonucuna varılabilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a statistical significance in terms of some variables of the educational beliefs and perception levels of the teachers working in the primary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in Isparta province, its districts and villages and to determine the relationship between teachers' educational beliefs and their evaluations about the 5th grade mathematics program. The universe of the research consists of mathematics teachers working in secondary schools in Isparta province, affiliated to the Ministry of National Education, in the 2020-2021 academic year. The sample of the research consists of 170 mathematics teachers, 99 female and 71 male, who work in primary schools in Isparta province. In this study, probability (random) and type cluster sampling methods were selected from the sampling methods. A general screening model was used in the research. Initially, about 300 scales were distributed to schools, but 170 of them were filled in by teachers and the data obtained were analyzed. The statistical analyses of the data collected on the scale were performed using the SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) package program. For data analysis , frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, normality test, T-Test, Anova Pearson Correlation tests were used. When the educational beliefs of teachers are examined, the dimensions in which teachers show the highest participation are permanence, existentialism, progressivism, re-establishment and essentialism, respectively. It was observed that there were significant differences between the education beliefs of the teachers and the variables of gender, age, place of duty, the faculty they graduated from, seniority and whether they took a seminar or not. There was a significant difference between the teachers' perception levels about the mathematics program, their educational status and content sub-dimensions, and the age variable, and no significant difference was found regarding the other variables. According to the findings, it was found that there was a positive relationship between educational beliefs and the sub-dimensions of the 5th grade mathematics program, although the majority were at a low level. According to these results, there was a significant relationship between the sub-dimensions of the 5th grade mathematics curriculum and perennialism education belief. As in the research findings, it has been revealed that no matter how much the education system is renewed, teachers still adopt the traditional education approach and act according to their old habits.