Fen bilgisi öğretmenlerinin paranormal inançları
Paranormal beliefs of science teacher candidates
  1. Tez No: 635373
  2. Yazar: ŞULE NUR SARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT AHMET KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Öğretmenlik mesleği kaliteli, özgüvenli ve bilimsel bilgiler ışığında eğitim almış ve bilimsel bilgilere dayanan inançla sahip olan bireyler yetiştirmek açısından oldukça sorumluluk isteyen ve önem arz eden bir meslektir. Dolayısı ile öğretmen adaylarından da öğrencilere örnek olabilmesi için kendilerini bu şekilde geliştirmiş ve mesleki inançlara kuvvetli kişiler olmaları beklenir. Günümüzde gittikçe popülaritesi artan ve bilimle uyuşmayan bir inanç haline gelen paranormal yani gerçek dışı inançların öğretmen ve öğretmen adaylarının hayatlarında yer bulması istenmeyen bir durumdur. Bu araştırma Fen bilgisi öğretmen adaylarının paranormal inançlarını belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma nicel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışma Türkiye Cumhuriyeti Devlet sınırları içerisinde eğitim veren 4 devlet üniversitesinin Eğitim fakültelerinde Fen bilgisi bilim dalında, 3. ve 4. Sınıf düzeyinde öğrenim gören 433 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen ''Paranormal İnanç Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçek literatür taraması sonuçları göz önünde bulundurularak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Paranormal inançlar daha önce yapılan çalışmalarda 7 alt boyutta incelenmiştir. Geliştirilen paranormal inanç ölçeğinde ise geleneksel dini inançlar, psişik, uğursuzluk getiren vakalar, dünya dışı varlıklar, büyü, batıl inançlar, burçlar ve astroloji, olağan dışı kişisel inançlar olmak üzere 8 alt boyut içerecek şekilde hazırlanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen Paranormal İnanç Ölçeği 5'li likert tipinde hazırlanmış 36 madde içermektedir. Çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının paranormal inançları onların cinsiyetleri, sınıf düzeyleri, ailelerin yaşadıkları şehir, öğrenim gördükleri üniversite düzeyleri, anne-baba eğitim durumları ve mezun olunan lise türü açısından değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verile SPSS 15 paket programına aktarılarak analizler yapılmıştır. Çalışmanın veri analizi sonuçlarına göre fen bilgisi öğretmen adaylarının paranormal inançları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Buna göre fen bilgisi öğretmen adaylarının paranormal inançlara sahip olma durumlarının kız öğrencilerde daha fazla olduğu görülürken, erkek öğrencilerde paranormal inançlara sahip olma durumlarının daha az olduğu görülmüştür. Araştırmada paranormal inançların alt boyutları ile cinsiyetleri arasında anlamı bir fark olup olmadığı incelenmiştir. Geleneksel dini inançlar, psişik, batıl inançlar, burçlar ve astroloji alt boyutları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark vardır sonucuna ulaşılmıştır. Uğursuzluk getiren vakalar, dünya dışı varlıklar, büyü ve olağan dışı kişisel inançlar alt boyutları ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Fen bilgisi öğretmen adaylarının paranormal inançları ile sınıf düzeyleri, ailelerinin yaşadığı şehir, öğrenim gördükleri üniversite düzeyleri ve mezun olunan lise türü arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The profession of teaching is a profession that requires a lot of responsibility and is important for educating individuals who are educated in the light of high quality, reliable and scientific information and have beliefs based on scientific knowledge. Therefore, candidate teachers are expected to be individuals who have developed themselves in this way and have strong professional beliefs to be an example for students. It is undesirable that paranormal and unrealistic beliefs, which have become increasingly popular today and become a belief that is incompatible with science, have no place in the lives of teacher and teacher candidates. This research was carried out to determine the paranormal beliefs of science teacher candidates. The study was done by using a scanning model from quantitative research method. This study has been done in four state universities located in Republic of Turkey: in field of Science Teaching (3th and 4th graders) with 433 teacher- candidate students. The paranormal belief example developed by the researcher was used in the study. The results of the literature survey have been developed by the researcher, considering it. Paranormal beliefs have been examined in seven sub-dimensions in previous studies. In the development of paranormal beliefs, it was prepared to include eight sub-dimensions, including traditional, religious beliefs, unfounded cases, extraterrestrial beings, spell, superstitions, horoscopes and astrology. The scale of paranormal belief developed by the researcher contains 36 items prepared in a five-point Likert type. The study evaluated following: the paranormal beliefs of science teacher candidates, their gender, grade levels, the city where their families live, the level of university they study, their education level of parents and the high school tour they graduated from. The data obtained as a result of the study were analyzed using the SPSS 15 package program. According to the results of the data analysis of the study, a meaningful difference was found between the paranormal beliefs of the science teacher candidates and their gender. Accordingly, when it comes to the science teacher candidates' having paranormal beliefs, it is seen that female students have more tendency than male students. In the study, it is examined whether there is a significant difference between the sub-dimensions of the paranormal beliefs and their gender. It has been concluded that there is a significant difference between traditional religious beliefs, superstitions, zodiac signs and astrology sub-dimensions and their gender. It has been observed that there is no significant difference between the sexes, out-of-the-world assets, subspecies and abnormal personal beliefs and their gender. Science teachers' paranormal beliefs and class levels were examined: no significant difference was found between the city where their parents lived, the university levels they studied and the high school type they graduated from.