Türkiye'de sanatın pazar alanı olarak müzayede ve galeriler
Auctions and galleries as the marketplace of art in Turkey
  1. Tez No: 760450
  2. Yazar: GAMZE BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanatın pazara dönüşümünün temelleri çok eskidir. Milattan önce 5. Y.y'a kadar dayandığı varsayılan bu anlayışın ilk olarak İbraniler, antik yunan ve roma dönemlerinden geldiği bilinmektedir. Sanat pazarının savaş dönemlerinde elde edilen eser ve kıymetli eşyaların açık alanlarda sergilenmesi ve açık artırma yöntemiyle satılmasıyla oluştuğu görülmektedir. Müzayede ve galerilerin geçmişten günümüze şekil değiştirerek geldiği belirtiliyor. Sanatçıların eserlerini daha önce sadece burjuvazinin bilmesi ve eserlerin atölyede bulunduğu için izleyiciye ulaşamaması bu pazarın gelişimini olumsuz etkiledi. Sanat eserleri veya kıymetli malların alınıp satılmasıyla oluşan piyasalar müzayede ve galerilerin ortaya çıkışına yol açtı. Müzayede ve galerilerin bir sanat pazarı olarak Türkiye'ye gelişi Avrupa'ya göre 300 yıl gecikti. Buna rağmen Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile ortaya çıkan müzayede evleri sanat piyasasının oluşmasına katkı sağlamıştır. Küreselleşmenin etkisi ile hız kazanan sanat piyasası, sanatın bir yatırım aracı olarak görülmesine neden olmuş ve koleksiyonerlerin yatırım yaptığı bir alana dönüşmüştür. Ancak, sanat eserlerinin sergilenmesi ve yatırım aracı olarak kullanılmasına imkân sağlamak için yeterli yer olmaması nedeniyle bankalar, fuarlar ve bienallerin yanı sıra kar amacı gütmeyen kuruluşlar olarak müzeler sergi alanlarına ev sahipliği yapmışlardır. Bu araştırmada, Türkiye'de yaşayan sanatçıların Avrupa'dan aldıkları eğitim ve yaptıkları gözlemler sonucunda eserlerinin sergilenmeye başlaması ile müzayede ve galerinin gelişimi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Art is one of the most important phenomena transmitted by societies from generation to generation. The foundations of the transformation of Art into a market are very old. It is known that this understanding, which is assumed to date back to the 5th century bc, firstly came from the hebrews, ancient greek and Roman Periods. It is seen that the Art market was formed by exhibiting the works and valuables obtained during war periods in open areas and selling them using the auction method. It is stated that the auctions and galleries have reached by changing shape from past to present day. The fact that only the bourgeoisie bnew about the works of artists before, and that the works could not reach to audience because they were found in the workshop, adversely affected the development of this market. Markets formed by buying and selling works of art or valuables have led to the emergence of auctions and galleries. The arrival of auctions and galleries as an art market to Turkey delayed by 300 years compared to europe. Despite this, the auction houses that emerged with the collapse of the ottoman empire and the establishment of the Turkish republic contributed to the formation of the art market. The art market, which has gained momentum with the effect of globalization, has caused art to be seen as an investment tool and has turned into an area where collectors invest. However, due to the lack of sufficient space to display works of art and to provide an opportunity them to be used as investment tools, besides banks, fairs and biennials, museums as non-profit organizations have hosted exhibition spaces. In this research, the development of the auction and the gallery with the start of exhibition 1"of works by the artists who live in Turkey as a result of the education they received from europe and the observations they made, is examined.