Paintings as a product: On art market and collector's consumer behavior
Tablo olarak bir ürün: Sanat pazarı ve koleksiyoncu tüketici davranışları üzerine
  1. Tez No: 964398
  2. Yazar: BETTINA JABBOUR
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sanat piyasası, kültür ve ticaretin bir araya geldiği, tabloların hem kültürel hem de finansal değer sunduğu bir alandır. Bu tez, tabloların bir ürün olarak konumlandırılmasına, sanat koleksiyonerlerinin tüketici davranışlarına ve tabloların fiyatlandırılmasında kullanılan metodolojilere odaklanarak sanat piyasasını derinlemesine incelemektedir. Bir sanatçı olarak kişisel deneyimlerimden ve akademik pazarlama çalışmalarımdan ilham alarak, bu araştırma sanatın herhangi bir geleneksel ürün gibi fiyatlandırılıp satılabileceğini incelemekteyim. Bu çalışma, karma yöntemsel bir yaklaşımla sanatçılar, galeriler ve koleksiyonerlerle yapılan görüşmeleri, Lübnan ve Türkiye'deki vaka çalışmalarını ve ile birlikte yalnızca sanat koleksiyonerlerini hedef alan bir anket, ve farklı pazar segmentlerindeki fiyatlandırma stratejilerini incelemektedir. Bulgular, tabloların duygusal, kültürel ve ekonomik değer taşıdığını, bu nedenle bir ürün olarak pazar konumlandırmasının karmaşık olduğunu ortaya koymaktadır. Koleksiyonerlerin motivasyonları, estetik beğeni ile yatırım arasında değişiklik göstererek sanat ve geleneksel tüketici pazarları arasında önemli bir fark yaratmaktadır. Galerilerin ve müzayede evlerinin fiyat belirlemedeki rolü ile birlikte pazarlama konusundaki zorluklar ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma, sanatçıların bugünün rekabetçi ortamında başarılı olabilmesi için stratejik konumlandırmanın ve pazar farkındalığının önemine dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma tabloların ürün olarak karmaşık yapısı hakkında değerli bilgiler sunmakta, sanatçılar, galeriler ve koleksiyonerler için pratik öneriler sağlarken sanat piyasası dinamiklerinin anlaşılmasını geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The art market is a place that joins culture and commerce, where paintings serve both cultural and financial value to the world. This thesis deeply explores the art market, focusing on the positioning of paintings as products, the consumer behavior of art collectors, and the methodology used in pricing artworks, specifically paintings. Inspired by my personal experiences as an artist and informed by my academic marketing studies, this research explores whether art can be treated, prices or sold as any conventional product. Using a mixed-methods approach, this study incorporated interviews with small-scale artists, Lebanon and Türkiye, alongside a questionnaire targeting art collectors only, and case studies or pricing strategies across various market segments. Findings reveal that paintings hold emotional, cultural, and economic value, making their market positioning as products complex. Collectors' motivation ranges from aesthetic appreciation to investment, making it a key distinction between art and traditional consumer markets. The role of galleries and auction houses is price setting alongside marketing. This study highlights the importance of strategic positioning and market awareness for artists who want to succeed in today's competitive landscape. Ultimately, it offers valuable insights into the complex nature of paintings as products, providing practical recommendations for artists, galleries, and collectors while enhancing the understanding of art market dynamics.