Normal işiten yetişkinlerde yaşın temporal çözünürlük ve anlama becerileri üzerine etkisi
The effect of age on temporal resolution and comprehension skills in adults with normal hearing
- Tez No: 760480
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamız, odyolojik değerlendirmesinde normal bulgular elde edilen yetişkinlerde artan yaşın temporal çözünürlük ile konuşmayı anlama becerileri üzerindeki etkisini incelemek ve bunlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapıldı. Amacımız doğrultusunda işitmesi normal olan 20-69 yaş aralığındaki 214 birey dekatlı yaş gruplarına ayrıldı. Bireyler beş gruba ayrılıp yaşlanmanın etkileri detaylı bir şekilde incelenerek literatürün zenginleşmesine katkı sağlandı. Katılımcıların boşluk algılama ve sessizlik/gürültülü ortamdaki dinleme performansları değerlendirildi. Bu değerlendirmeler için bireylere standart Saf Ses Odyometrisi, Konuşma Odyometrisi, Rastgele Aralık Tespit Etme Testi ve Türkçe Matriks Testi uygulandı. Yaşlanma ile birlikte klasik odyometri değerlendirmesindeki saf ses ortalaması, konuşmayı alma eşiği, konuşmayı tanıma skoru ve en rahat dinleme eşiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlendi. Rastgele Aralık Tespit Etme Testinde yaş grupları arasında anlamlı fark bulunurken sağ ve sol kulak değerlendirmeleri arasında fark bulunmadı. Türkçe Matriks Testinde yaş grupları ve test edilen kulaklar arasında fark elde edilirken cinsiyetler arası fark elde edilemedi. Binaural işitmenin monaural işitmeye göre daha avantajlı olduğu görüldü. Saf ses ortalaması ve sessizlikte gerçekleştirilen Türkçe Matriks Testi arasında yüksek korelasyon elde edildi. Sessizlikte ve gürültüde gerçekleştirilen Türkçe Matriks Testi değerleri arasında orta düzeyde ilişki saptandı. Rastgele Aralık Tespit Etme Testi ve Türkçe Matriks Testi arasında zayıf ilişki gözlendi. Yaş ile Rastgele Aralık Tespit Etme Testi arasında orta derecede korelasyon bulundu. Yaş ile Türkçe Matriks Testi arasında güçlü korelasyon elde edildi. Katılımcılar rutinde uygulanan klasik odyolojik test sonuçlarına göre normal işitme olmalarına rağmen işitsel işlemleme, temporal çözünürlük ve konuşma algısı değerlendirmelerinde yaşlanmanın olumsuz etkileri görülmektedir. İlerleyen yaş; boşluk algılama eşiklerinde artışa, sessizlikte ve gürültüde gerçekleştirilen konuşmayı anlama performansında düşüşe neden olmaktadır. Bu bağlamda yaşlılık etkilerini ortaya çıkartan testlerin kliniklerde sık kullanılarak yaygınlaşması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study was carried out to examine the effect of increasing age on temporal resolution and speech comprehension skills in adults with normal findings in the audiological evaluation and to reveal the relationship between them. In line with our aim, 214 individuals between the ages of 20-69 with normal hearing were divided into decade-old age groups. Individuals were divided into five groups and the effects of aging were examined in detail, contributing to the enrichment of the literature. The gap perception and listening performances of the participants in silence/noisy environment were evaluated. For these evaluations, standard Pure Tone Audiometry, Speech Audiometry, Random Gap Detection Test and Turkish Matrix Test were applied to the individuals. A statistically significant difference was observed between the groups in the pure tone mean, speech recognition threshold, speech recognition score and most comfortable listening threshold in classical audiometry evaluation with aging. While there was a significant difference between age groups in Random Gap Detection Test, there was no difference between right and left ear evaluations. In Turkish Matrix Test, there was a difference between age groups and tested ears, but no difference between genders. Binaural hearing was found to be more advantageous than monaural hearing. A high correlation was obtained between the pure tone mean and the Turkish Matrix Test performed in silence. A moderate correlation was found between the Turkish Matrix Test values performed in silence and noise. A weak correlation was observed between Random Gap Detection Test and Turkish Matrix Test. A moderate correlation was found between age and Random Gap Detection Test. A strong correlation was obtained between age and Turkish Matrix Test. Although the participants have normal hearing according to the results of the classical audiological tests applied routinely, negative effects of aging are seen in auditory processing, temporal resolution and speech perception evaluations. Advanced age; It causes an increase in gap detection thresholds and a decrease in speech understanding performance in silence and noise. In this context, it is thought that tests that reveal the effects of aging should be widely used in clinics.