Vergi ceza yargılamasında şüphe kavramı
The concept of doubt in tax criminal proceedings
- Tez No: 760528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖMERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Tezimizin amacı, Vergi Ceza Hukuku'nda şüphenin önemini saptayıp Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenmiş olan vergi suçlarından uygulamada sıkça karşılaşılan vergi kaçakçılığı suçunun unsurlarının açıklanması, vergi suçlarının yargılaması sırasında şüphe kavramının somutlaştırılması, uygulamada sık karşılaşılan vergi kaçakçılığı fiilleri bakımından şüphenin değerlendirilmesinde dikkate alınması gereken hususların tespit edilmesi ve geleceğe yönelik daha adil bir Vergi Ceza Hukuku için önerilerde bulunmaktır. Bu bağlamda çalışmada vergi suçlarını oluşturan fiillerin yargılanması ve bu süreçte karşılaşılan şüphe derecelerinin hukuki kaynakları ve gerekçeleri doktrindeki görüşlerden yararlanarak ve kendi görüşlerimizin neden sonuç ilişkisi çerçevesinde sunulmasıyla analiz edilmiştir. Tez çalışması sonucunda, vergi suçlarının yargılaması sırasında hukukun temel ilkelerine ve yargılama hukuku kurallarına aykırı uygulamalar tespit edilmiştir. Öğretideki görüşler ve yargı kararları ışığında hukuki sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is determine the importance of doubt in Tax Criminal Law, Explanation of the elements of tax evasion crime, which is frequently encountered in practice, among the tax crimes regulated in the Tax Procedure Law, embodying the concept of doubt during the trial of tax crimes, determining the issues to be considered in the evaluation of suspicion in terms of tax evasion acts frequently encountered in practice and to make suggestions for a fairer Tax Criminal Law for the future. In this context, in this study, the legal sources and justifications of the prosecution of the acts that constitute tax crimes and the degree of suspicion encountered in this process were analyzed by making use of the views in the doctrine and presenting our own views within the framework of cause-effect relationship. As a result of the thesis, practices that are contrary to the basic principles of law and the rules of judicial law during the trial of tax crimes have been determined. In the light of the views in the doctrine and the judicial decisions, suggestions for solutions to legal problems are presented.