21. yüzyılda Asya Pasifik'te güç dengesi: Çin-Japonya ilişkileri
The balance of power in the Asia Pacific in the 21st century: China-Japan relations
- Tez No: 760529
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, tehdit kuramı ve ittifaklar bağlamında Çin-Japonya ilişkilerini incelemektedir. Bu bağlamda ortaya çıkan varsayımlardan ilki, Asya Pasifik'in iki kilit aktörünün rekabet ve dengeleme stratejilerinin, gücü engellemekten öte (istemeden de olsa) birbirlerinin gücüne yapmış olduğu katkıdır. İkinci olarak, 21. yüzyılda her iki devletin modelledikleri ittifakların 19. ve 20. yüzyıllarda temellerinin atıldığıdır. Üçüncü olarak, Japonya ile güç rekabetinin, yeniden yükselen Çin'in bölgede yükselen bir güç olmasının nedenleri arasında varsayılmasıdır. Çalışmada yükselen gücün tehdit oluşturduğu iddiasının sınırlı olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple kilit kelimenin değişim olduğu iddia edilmektedir. Devletlerin gücünü artırmasına dayalı değişimin, ittifaklarda defansif statüden ofansif statüye niteliksel değişimin, mevcut düzeni değiştirmeye dayalı değişimin tehdit oluşturduğu iddia edilmektedir. Newton'un Hareket Yasası'ndan kuram uygulama yapılan çalışmada ittifak ilişkisine giren devletler“momentum toplarına”benzetilmektedir. Asya Pasifik Bölgesi'ne özgü kalkınmacı devlet stratejisinin bir iç dengeleme unsuru olarak görüldüğü çalışma ayrıca her iki devletin birbirlerine benzer ve birbirlerinden farklılaşan stratejilerini de ortaya koymaktadır. Bu stratejiler, Asya Pasifik Bölgesi'nde ittifakları şekillendiren unsurlar arasında da yer almaktadır. Çalışmada eklektik analiz, tarihsel analiz, etki-tepki analizi, karşılaştırmalı strateji analizinden faydalanılmakta ve bağlama ve değişime dayalı Çin araştırma yöntemi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines China-Japan relations in the context of threat theory and alliances. The first of the assumptions that emerged in this respect is that the competition and balancing strategies of the two key actors of Asia Pacific contributed to each other's power (even unintentionally) rather than hindering power. Second, the alliances modeled by both states in the 21st century were rooted in the 19th and 20th centuries. Thirdly, the power struggle between the China and Japan in the region may be a factor in re-rising China. In the study, the claim that rising power poses a threat is considered to be limited. For this reason, it is claimed that the key word is change. It means, the change based on the increase of the power of the states, the qualitative change from the defensive status to the offensive status in alliances, the change based on changing the current order pose a threat. In this study, the allied states are referrred as“momentum balls”through theory application from Newtons' Law of Motion. The research, considers the developmental state strategy as an internal balancing act specific to the Asia-Pacific Region and examines the similar and differentiated strategies of both states. These strategies are also among the elements functioning in alliance-formation in the Asia Pacific Region. The study is conducted through eclectic analysis, historical analysis, impact-response analysis, comparative strategy analysis and Chinese research method based on context and change is used.