İşçinin suç teşkil eden eylemlerinin ceza hukuku yaptırım ve koruma tedbirlerinin iş ilişkisine etkisi
The effect of the worker's criminal actions and criminal law sanction and protection measures on the employment relationship
  1. Tez No: 880922
  2. Yazar: GİZEM MERAL KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İş ilişkisi kurulmadan önce tarafların birbirlerine karşı verecekleri zarar, sözleşme öncesi sorumluluk olarak adlandırılır. İşçinin ceza mahkumiyetine ilişkin bilgileri, özel nitelikte kişisel veri olarak düzenlenmiştir. Eski hükümlü olmanın, iş hayatına girişte yarattığı problem devlet tarafından çözülmeye çalışılmıştır. İş Kanunu'nda işverenin haklı fesih nedenleri düzenlenmiştir. Bu nedenlerden bazıları suça konu oluşturabilmektedir. Aynı maddenin alt bendinde işçinin işyerinde belirli süreden fazla ve ertelenmeyen hapis cezası gerektiren bir suç işlenmesi durumu düzenlenmiştir. Türk Borçlar Kanunu m. 74 ile suç niteliği bulunan davranışlara ilişkin ceza yargılaması bulunuyor ise burada verilen kararın hukuk hakiminin kararı üzerinde etki kurmasının önüne geçilmiştir. İşçinin kesinleşmiş mahkûmiyet cezasına başlanma-sı durumunda, ne olacağı kanunda tam olarak belirtilmemiştir. Ancak işçinin işlediği suçtan dolayı ceza mahkemelerinde kusurlu olduğuna ilişkin bir karar verilse dahi Yar-gıtay bu kararı zorlayıcı neden saymıştır. Kişinin kendi kusuruyla ceza almasının özellikle kasten işlenen ve kusur sorum-luluğu bulunan kişiler açısından bakıldığında zorlayıcı neden sayılması gerektiğine ilişkin kurala yönelik eleştiriler değerlendirmiştir. Hiç suçu olmayan veya hapis cezası almayacak işçinin korunması ve işe geri dönmesi sağlanmaya çalışılması amacıyla İş Kanunu'nun 25. maddesine tutukluluk ve gözaltı hali eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The damage that the parties will cause to each other before the establishment of a business relationship is called pre-contractual liability. The information of the employee regarding the criminal conviction is arranged as personal data of a private nature. The problem that being an ex-convict creates when entering business life has been tried to be solved by the state. Labor Law regulates the employer's justified reasons for termination. Some of these reasons may be the subject of crime. There is an article about employee commit-ting a crime requiring imprisonment for more than a certain period and which is not postponed is regulated. Suppose there is a criminal trial related to criminal behavior with m 74 of the Turkish Code of Obligations. In that case, it has been prevented from influencing the decision of the civil judge by the decision given here. In the case of commencing the sentence of the worker's finalized conviction, what will happen is not exactly specified in the law. However, even if a decision is made in the criminal courts that the employee is defective due to the crime committed by the employee, the Sup-reme Court has considered this decision compelling reason. The rule that the punishment of a person through his own fault is a compelling reason, especially for people who are intentionally committed and defective, has been criticized. 25 of the Labor Code to protect the employee who has no crime and to try to ensure that he returns to work. the state of detention and detention has been added to the article.