İnfertil hastalarda infertilite stresinin yordanmasında toplumsal cinsiyet algısı, cinsel mitler ve psikiyatrik belirtilerin rolü
The role of gender perception, sexual myths and psychiatric symptoms in the prediction of infertility stress in infertility patients
  1. Tez No: 760538
  2. Yazar: BİRGÜL EMİROĞLU BAKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÇAKICI ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, infertilite sürecinde yaşanılan stresi ve infertilite stresinin toplumsal cinsiyet algısı, cinsel mitler ve psikiyatrik belirtiler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeline sahiptir. Araştırmaya, 403 kadın infertil hasta dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Demografik Bilgi Formu, Cinsel Mitler Formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği, İnfertilite Stresi Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 26 istatistik programı kullanılmıştır. Normal dağılım varsayımını incelemek amacıyla çarpıklık katsayıları incelenmiştir. Analizde, çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda infertilite stres puanı 37,51±11,92 olarak belirlenmiştir. Çalışan, 7 yıl ve daha uzun süredir evli olan, geniş ailede yaşayan, eşi ile ilişkisi kötü olan, infertilite süresi 7 yıl ve üzeri olan, infertilite tedavi süresi 7 yıl ve üzeri olan kadınların, stres puanları diğerlerine göre daha yüksektir. Toplumsal cinsiyet algısı, cinsel mitler ve psikiyatrik belirtilerin infertilite stresini yordama gücünü belirlemek için kurulan model istatistiksel olarak anlamlıdır (F(3-399)=103.91, p=.000). İnfertilite stresini en fazla yordayan değişkenin psikiyatrik belirtiler olduğu (β =.671), bunu cinsiyet mitlerin takip ettiği (β =-.229) görülmektedir. Toplumsal cinsiyet algısının modele sunduğu katkı (β =.065) istatistiksel olarak anlamlı değildir. Çalışma sonuçlarımız doğrultusunda, psikiyatrik belirti gösteren hastalara psikoterapi desteğinin sağlanması, infertilite stresi ve cinsel mitleri azaltmak için psiko-eğitimlerin verilmesinin önemli olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the stress experienced during the infertility process and the effect of infertility stress on gender perception, sexual myths and psychiatric symptoms. This research has a relational screening model. The study involved 403 infertile females. Sexual Myths Form, Gender Perception Scale, Infertility Stress Scale and Brief Symptom Inventory were used to collect research data. IBM SPSS 26 statistical program was used in the analysis of the data. In order to examine the normal distribution assumption, the skewness and kurtosis were examined. Multiple linear regression analysis was used in the analysis. As a result of the research, the infertility stress score was determined as 37.51±11.92. Stress scores of women who are working, married for 7 years or more, living in an extended family, having a bad relationship with their spouse, having an infertility period of 7 years or more, and having an infertility treatment period of 7 years or more are higher than the others. The model established to determine the predictive power of gender perception, sexual myths and psychiatric symptoms on infertility stress was statistically significant (f=103.91, p=.000). Psychiatric symptoms were the most predictive variable for infertility stress (β =.671), followed by gender myths (β =-.229). The contribution of gender perception to the model (β =.065) is not statistically significant. In line with our study results, it is very important to give psychosocial training to individuals in order to reduce infertility stress. In addition, it is necessary to reach education about sexuality from childhood in order to decrease sexual myths.