İntrauterin inseminasyon yapılan infertil hastalarda vajen mıkroflorasının gebelik başarılarına etkisi
The effect of vaginal microflora on pregnancy success in infertile patients undergoing intrauterine insemination
- Tez No: 852126
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamızda infertilite sebebiyle klomifen sitrat ve gonodotropin ile ovülasyon indüksiyonu sonrasında IUI tedavisi için üremeye yardımcı teknikler merkezine başvuran hastaların vajen serviks kültür sonuçlarının ışığında vajen ve serviks mikroflorasının yardımcı üreme teknikleri ile oluşan gebelik sonuçlarına etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite polikliğine 2019- 2023 yılları arasında başvuran klomifen sitrat tedavisi ve gonodotropin ile ovulasyon indüksiyonu sonrasında IUI tedavisi uygulanan 313 infertil hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamıza katılan hastaların yaş, reprodüktif geçmişleri, infertilite sebepleri, uygulanan siklus sayıları, tedavi öncesi bazal hormon profilleri ve vajen serviks kültür sonuçları ve konsepsiyon sonuçları retrospektif bir şekilde taranarak hastaların yardımcı üreme teknikleri ile oluşan gebelik sonuçları hasta dosyaları ve bilgisayar kayıtları kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmamıza katılan 313 hastanın siklusları incelendiğinde YÜT ile tedavi başlamadan önce vajen serviks kültürlerinde pozitif patojen üremesi olmayan hastalarda tedavi ile gebelik elde edilme oran vajen serviks kültüründe patojen üremesi olan hastalara göre daha yüksek olsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı olarak bulunmamıştır. (%20 , %14,1). Tedaviye başlangıç süresinin planlaması açısından ,normal vajen serviks florası üreyen son kültür sonucundan yardımcı üreme teknikleri için tedaviye başlama süresi 4-7 ay olan hastalarda tedavi ile gebelik elde edilme oran 1-3 ay arasında olan hastalara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=.028). (%23.3-%14.7) Sonuç: Tedavi öncesinde vajen-serviks kültür sonuçları karşılaştırıldığında her iki grubun yardımcı üreme teknikleri açısından konsepsiyon başarı açısından fark bulunamamıştır. Hastaların konsepsiyon sonuçları literatür ile benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to investigate the impact of vaginal and cervical flora on pregnancy outcomes with assisted reproductive techniques following ovulation induction with clomiphene citrate and gonadotropin in patients undergoing intrauterine insemination (IUI) treatment due to infertility, based on the results of vaginal cervical culture in a reproductive assistance techniques center. Materials and Methods: A total of 313 infertile patients who underwent clomiphene citrate treatment and ovulation induction with gonadotropin followed by IUI treatment at Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital Infertility Clinic between 2019 and 2023 were retrospectively evaluated. Patient data, including age, reproductive history, causes of infertility, number of cycles applied, pre-treatment basal hormone profiles, and vaginal cervical culture results and conception results were retrospectively reviewed. Pregnancy outcomes with assisted reproductive techniques were assessed using patient files and computer records. Results: When the cycles of the 313 patients in our study were examined, the rate of achieving pregnancy with treatment in patients without positive pathogen growth in vaginal cervical cultures before starting treatment was higher than in patients with pathogen growth, although this difference was not statistically significant (20%, 14.1%). Regarding the timing of initiating treatment, the rate of achieving pregnancy with treatment in patients with a normal vaginal cervical flora culture result, who started treatment 4-7 months after the last culture result, was significantly higher than in patients who started treatment within 1-3 months (p=.028) (23.3% vs. 14.7%). Conclusion: When comparing vaginal-cervical culture results before treatment, no significant difference was found in terms of conception success in both groups with respect to assisted reproductive techniques. Patients' conception outcomes were found to be similar to the literature.