İnfertil kadınların sağlıklı yaşam davranışları üzerine obezitenin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the impact of obesity on the healthy life style behaviors of infertile women
  1. Tez No: 547544
  2. Yazar: AYBÜKE KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE KANAT PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Nutrition and Dietetics, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Obezite ile infertilite arasında güçlü bir ilişki olduğu ve obezitenin doğurganlığı olumsuz olarak etkilediği bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, obezitenin infertil kadınların sağlıklı yaşam davranışları üzerine etkisini değerlendirmektir. Gözleme dayalı ve tanımlayıcı olarak planlanan araştırma, 1 Ocak ve 1 Kasım 2018 tarihleri arasında infertilite polikliniğine başvuran ve yaşı 18 ile 40 yıl arasında değişen 317 kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verileri, karşılıklı görüşme yöntemi ile, anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket formu; hastaların sosyo-demografik özelliklerini, vücut kitle indekslerini (VKİ), laboratuar bulgularını ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) testlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
It is well known that obesity and infertility are strongly associated and obesity impairs the fertility potential. The present study aims to evaluate the impact of obesity on healthy life style behaviors of infertile women. This observational and descriptive study was conducted in a cohort of 317 infertile women who were aged between 18 and 40 years and who were admitted to the out-patient department between 1 January 2018 and 1 November 2018. Study data were collected by using standardized questionnaires in face-to-face interviews. These pre-prepared questionnaires included sociodemographic characteristics, body mass indices (BMI), laboratory findings and Healthy Life Style Behavior Scales (HLSBS). Collected data were analyzed by Statistical Package for Social Sciences version 25.0 and two-tailed p values