Sağlık meslek lisesi öğretmenlerine verilen çocuk ihmal ve istismar eğitiminin bilgi ve farkındalıklarına etkisi
Health effects of the vocational high school teachers to the abuse child neglect and informed and awareness training
  1. Tez No: 760550
  2. Yazar: ADEVİYE ÇOPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma; sağlık meslek lisesi öğretmenlerine verilen çocuk ihmal ve istismar eğitiminin bilgi ve farkındalıklarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kamu ve özel Sağlık Meslek Liselerinde görev yapan 215 öğretmenin (ulaşım oranı; 70.5) katılımı ile Eylül 2016- Nisan 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmaları Etik Kurulu'ndan onay ve Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden kurum izni alınmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden öğretmenlere çocuk istismar ve ihmali ile ilgili eğitim verilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerini Tanılanmasına Yönelik Ölçek aracılığı ile toplanmıştır. Veriler bilgisayar yardımı ile değerlendirilmiştir ve ortalamalar, standart sapma ve yüzdeler ile gösterilmiştir. İstatistiksel analizlerde Ki–Kare, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve Mc Nemar testi kullanılmış olup, p < 0.05 değeri istatistiksel açıdan anlamlı kabul edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin %63.7'si kadın, %80.5'i evlidir. Öğretmenlerin yaş ortalaması 40.5 ± 9.9 yıldır. Öğretmenlerin %87.4'ü araştırmacı tarafından verilen eğitimi yeterli bulmuştur. Öğretmenlerin en çok karşılaştıkları istismar türünün fiziksel istismar (%55.4) olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin istismar türlerinden biri ile karşılaşma durumunda bildirim yapacaklarını (%98.1), bildirim yapacakları yere bakıldığında ilk sırada idari birimin (%65.1) yer aldığı görülmüştür. Sonuç olarak, araştırma grubundaki öğretmenlerin yaş ve meslekte çalışma yılı gibi özelliklerin farkındalıklarına önemli bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research which is descriptive and segmental is carried on medical health high school teachers' to evaluate their knowledge and awareness after being informed on the child abuse and negligence. The survey carried on 215 teachers who work at government school and private school of Kayseri Public Education Directorate between September 2016 and April 2017. The required Approval were received from Erciyes University Medical Faculty Clinic Researches ethical commission and Kayseri Public Education Directorate. Teachers who accepted to join the survey were educated on child abuse and negligence. Data's were optained by way of survey sheets which is prepared by the researcher and the scale that diagnose the symptoms and risk of the child abuse and negligence. Data's were evaluated by computer and the averages are showed by way at standart drift and percentage. Ki-square and the difference between two averages importance test and variance analyses were used in the statistical analyses.