Covid-19 salgınının tüketici satın alma davranışı üzerine etkisinin incelenmesi: Perakende sektöründe bir uygulama
Analyzing the effect of Covid-19 outbreak on consumer purchasing behavior: An application in the retail sector
- Tez No: 760553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Covid-19 pandemisi genel olarak hayvan kaynaklı olduğu bilinen koronavirüsü grubunun mutasyon geçirerek ölümcül/bulaşıcı hal alması olarak ifade edilmektedir. 21. Yüzyılda bu koronavirüs ailesinin farklı mutasyonları sonucu MERS-CoV ve SARS-CoV gibi vakaları bilinmektedir. Mevcut çalışmanın ana amacı yerel bir marketten COVİD-19 pandemisi öncesi ve sonrası 16 günlük farklı ürün gruplarında müşteri memnuniyetin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu nedenle Covid-19 vakası öncesi ve sonrası 16 günlük ürün gruplarının toplam dağılımı müşteri başına kg/adet bazında değerlendirilmesi tek yönlü varyans analizi kullanılmış ve güven aralığı %95 olarak alınmıştır. Covid 19 vakası ilan edildikten sonra müşteri 16 gün önce toplam müşteri sayısı 70360 adet iken vakanın duyurulduğu tarih itibari ile 16 günlük toplam müşteri sayısı toplam 34507 adet olarak tespit edilmiştir. Özellikle farklı ürün grupları için pandemi sonrası genel dağılım azaldığı belirlense de genellikle pandemi duyurulmasından sonra kişi başına düşen kg/adet bazında ciddi artışlar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca pandemi öncesi ve sonrası tüm ürün grupları için hem toplamda hem kişi başına kg/adet bazında istatistiksel olarak farklı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak farklı ürün grupları için müşteri talebi Covid 19 pandemisine bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic is generally expressed as the lethal/contagious state of the coronavirus group, which is known to be of animal origin, by mutation. In the 21st century, cases such as MERS-CoV and SARS-CoV are known because of different mutations of this coronavirus family. The aim of the current study was determined as the examination of customer satisfaction in 16-day different product groups before and after the COVID-19 pandemic from a local market. For this reason, one-way analysis of variance was used to evaluate the total distribution of 16-day product groups before and after the Covid-19 case on the basis of kg/piece per customer, and the confidence interval was taken as 95%. After the Covid 19 case was announced, the total number of customers for 16 days was determined as 70360, while the total number of customers for 16 days was determined as 34507 as of the date of the announcement of the case. Although it was determined that the general distribution decreased after the pandemic, especially for different product groups, it was determined that there were serious increases based on kg/piece per person after the announcement of the pandemic. In addition, it has been determined that there is a statistical difference for all product groups before and after the pandemic, both in total and on the basis of kg/piece per person. As a result, it has been determined that customer demand for different product groups has changed depending on the Covid 19 pandemic.