Türkçe öğrenen yabancılar için 'Uzun Hikâye' nin B1 düzeyine uyarlaması
Market concentration on postal supply chain: Case of Turkey
  1. Tez No: 760554
  2. Yazar: MEVLÜT NUMAN KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde sadece ders kitabı kullanımı belli bir noktadan sonra yetersiz kalmaktadır. Türkçe öğrenen öğrencilerin yardımcı okuma materyallerinin yanı sıra edebi zevk alabilecekleri, düzeylerine uygun hikâyelere ve kitaplara ihtiyacı vardır. Bu sayede Türkçe öğrenen öğrenciler keyifli bir okuma etkinliğinin yanı sıra hem Türk edebiyatı hem de Türk kültürü ile temas edecektir. Bu çalışmada, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler için Uzun Hikâye'nin B1 düzeyinde sadeleştirilmesi amaçlanmıştır. Sadeleştirme yapılırken Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi'nin okuma kazanımları ve Türkiye Maarif Vakfı'nın B1 düzeyinde verilen dil bilgisi yapıları dikkate alınmıştır. Sadeleştirme çalışmasının ardından küçük ölçekte bir ölçme değerlendirme çalışması ve sadeleştirilmiş metne ait sözlük eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of only textbooks in teaching Turkish as a foreign language becomes insufficient after a certain point. Students learning Turkish need stories and books that are suitable for their level, in which they can take literary pleasure, as well as supplementary reading materials. In this way, students learning Turkish will come into contact with both Turkish literature and Turkish culture, as well as an enjoyable reading activity. In this study, it is aimed to simplify Long Story at B1 level for students learning Turkish as a foreign language. While simplifying, the reading achievements of the European Common Recommendations Framework for Languages and the grammar structures given at the B1 level of the Turkish Maarif Foundation were taken into account. After the simplification, a small-scale measurement and evaluation study and a dictionary of the simplified text were added.