COVID-19 pandemisi sonrası değişen tüketici davranışları-Normalleşme süreci ve tercih kriterleri üzerine bir araştırma
Changing consumer behavior after COVID-19 pandemic - A study on normalization process and preference criteria
  1. Tez No: 973595
  2. Yazar: EZGİ AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SOFYALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Dünya çapında yaşanılan COVID-19 salgını nedeni ile tüketiciler satın alma davranışlarında mecburi değişiklikler yapmak zorunda kalmışlardır. Tüketicilerin değiştirmek zorunda kaldığı en büyük satın alma davranışı ise istedikleri ürün veya servisi temin ettikleri kanallar olmuştur. Tüketiciler çok uzun süre boyunca istek ve ihtiyaçlarını online kanallar üzerinden temin etmek zorunda kalmışlardır. Bunun üzerine ise şirketler online kanallarını güçlendirmeye başlayıp diğer tüm fonksiyonlarını da bu kanal değişikliğine adapte etmeye çalışmışlardır. Fakat bu hızlı değişim karşısında hem üreticiler hem de tüketiciler ürün stokları, ürünün temin edilmesi veya ürünün teslimatı gibi ciddi sıkıntılar yaşamışlardır. Bu sürecin ilerleyen aşamalarında ise tüm ülkelerde uygulanan tedbirler ve aşılanmadan sonra yavaş bir şekilde normalleşme sürecine girilmiştir. Normalleşme sürecinden sonra ise tüketiciler uzun süredir alışmış oldukları geleneksel kanallara geri dönüş yapmaya başlamışlardır ve bu durumdan kaynaklı olarak online ticaret oranında düşüşler görülmeye başlanmıştır. Tüm bu gelişmeler, tüketicilerin satın alma davranışlarında hem kısa vadeli hem de uzun vadeli değişimleri beraberinde getirmiştir. Bu değişimlerin yalnızca geçici kriz koşullarına özgü olmadığı, aksine tüketici alışkanlıklarının ve tercih mekanizmalarının yeniden yapılandığı bir süreci işaret ettiği görülmektedir. Bu bağlamda, COVID-19 pandemisinin farklı evrelerinde meydana gelen dönüşümlerin tüketici davranışları üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi hem mevcut durumun anlaşılması hem de benzer kriz dönemlerinde geliştirilecek stratejilerin belirlenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu tez çalışması COVID-19 salgının tüketici davranışlarının üzerindeki etkisini, tüketicilerin COVID-19 salgını ile birlikte değişen satın alma davranışlarındaki değişiklikleri, COVID-19 sonrasındaki normalleşme süreciyle tüketicilerin davranışlarının eskiye dönmesini ve bu süreç boyunca tüketicilerin davranışlarında önemli rol oynayan tercih kriterlerinin belirlenmesini kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 sonrasında tüketicilerin satın alma davranışlarını anlamak, COVID-19 pandemisi sonucunda değişen tüketicilerin tercih kriterlerini analiz etmek ve çalışmadan elde edilen bulgularla tüketicilerin değişen davranış ve tutumlarının global bir kriz sonrasında nasıl etkilendiğini ve bu etkilerin satın alma davranışlarına nasıl yansıdığını keşfetmektir. Çalışma kapsamında veri toplamak için nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme tekniği kullanılmış, elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile sistematik olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, COVID-19 öncesi, süreci ve sonrasında değişen ve adapte olan tüketici davranışlarına ilişkin genel bir teorik çerçeve sunmayı amaçlamakta ve bu yönüyle literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır. Özellikle pandemi gibi olağanüstü durumların tüketici davranışlarını nasıl etkilediği konusunda yapılan araştırmaların sınırlı olması, bu çalışmayı hem kuramsal hem de pratik açıdan değerli kılmaktadır. Gerçekleştirilen bu araştırma sonucunda, COVID-19 sonrasında değişen tüketici davranışlarının açıklanması ve analiz edilmesiyle elde edilen bulgular, şirketlerin olası bir başka küresel kriz karşısında nasıl bir yol haritası izleyebileceklerine dair stratejik bir çerçeve sunarak hem akademik literatürdeki boşluklardan birini doldurmakta hem de uygulayıcılar için yol gösterici nitelikte bilgiler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the global COVID-19 pandemic, consumers were forced to make forced changes in their purchasing behavior. The most significant change consumers had to make was the channels through which they obtained their desired products or services. For a long time, consumers were forced to fulfill their wants and needs through online channels. Consequently, companies began to strengthen their online channels and attempted to adapt all their other functions to this channel change. However, in the face of this rapid change, both manufacturers and consumers experienced significant challenges such as product stocks, product supply, and delivery. In the later stages of this process, following the implementation of measures and vaccinations in all countries, a slow normalization process began. Following this normalization period, consumers began to return to the traditional channels they had long been accustomed to, and as a result, the rate of online commerce began to decline. All these developments have brought about both short-term and long-term shifts in consumer purchasing behavior. It appears that these changes are not limited to temporary crisis conditions; on the contrary, they signal a process of restructuring consumer habits and preference mechanisms. In this context, a comprehensive examination of the effects of the transformations occurring during the different phases of the COVID-19 pandemic on consumer behavior is crucial for both understanding the current situation and determining strategies to be developed during similar crisis periods. This thesis covers the impact of the COVID-19 pandemic on consumer behavior, the changes in consumer purchasing behavior that occurred as a result of the COVID-19 pandemic, the return of consumer behavior to normalcy following COVID-19, and the identification of preference criteria that played a significant role in consumer behavior during this period. The aim of this study is to understand consumer purchasing behavior after COVID-19, analyze the changing consumer preference criteria resulting from the COVID-19 pandemic, and, using the findings obtained from the study, explore how changing consumer behaviors and attitudes are affected by a global crisis and how these effects are reflected in purchasing behavior. The study used interviews, a qualitative research method, to collect data, and the obtained data was systematically evaluated using content analysis. This study aims to provide a general theoretical framework for consumer behavior as it changes and adapts before, during, and after COVID-19, and in this respect, it makes an original contribution to the literature. The limited research on how extraordinary events like pandemics affect consumer behavior makes this study valuable from both theoretical and practical perspectives. The findings of this research, which explain and analyze changing consumer behavior after COVID-19, provide a strategic framework for how companies can navigate another potential global crisis, filling a gap in the academic literature and providing guidance for practitioners.