Production and characterization of microwave absorbing composite materials
Mikrodalga soğurucu kompozit malzemelerin üretilmesi ve incelenmesi
  1. Tez No: 760594
  2. Yazar: ABDUL RAHMAN ALSHIBLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLVEN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, düşük gözlem için önemli olan radar soğurucu (mikrodalga soğurucu) ve yıldırımdan korunma için önemli olan iletken polimer matrisli kompozit malzemeler, askeri uçak uygulamaları için üretilmiş ve incelenmiştir. Ayrıca elektromanyetik girişim (EMI) ekranlama uygulamaları için polimer matrisli kompozit malzemeler üretilmiştir. Düşük gözlemlenebilirlik için uygun radar kesit (RCS) değerine sahip malzemeler, yıldırımdan korunma için uygun iletkenliğe sahip malzemeler imal edilmiş ve incelenmiştir. Bu amaçla çeşitli polimer (poliüretan ve epoksi) matrisli kompozit malzemeler üretilmiştir. Mukavemeti ve tokluğu (darbe enerjisi) arttırmak için karbon fiber eklendi. Dielektrik polimer matrisine manyetik tozlar (Fe) ve iletken ince tozlar (karbon nanotüp, karbon siyahı) eklenmiştir. Kompozit malzemelerin iletkenliği girdap akımı testi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, radar absorbing (microwave absorbing), which is important for low observation, and conductive, which is important for lightning protection, polymer matrix composite materials were fabricated and investigated for military aircraft applications. In addition, polymer matrix composite materials were fabricated for electromagnetic nterferance (EMI) shielding applications. For low observability, materials with suitable radar cross section (RCS) value, for lightning protection, materials with suitable conductivity were fabricated and investigated. For this purpose, several polymer (polyurethane and epoxy) matrix composite materials were fabricated. Carbon fiber was added in order to enhance the strength and toughness (impact energy). Magnetic powders (Fe) and conductive fine powders (carbon nanotube, carbon black) were added to the dielectric polymer matrix. Conductivity of the composite materials were investigated by eddy current test.